Odbory protestujú proti šetreniu

foto: štrajk proti úsporným opatreniam v Grécku, zdroj: TASR

Taliansky šesťmiliónový odborový zväz CGIL oznámil na 25.júna celonárodný štrajk. Dva týždne predtým vyjdú odborári do ulíc viacerých talianskych miest. Grécky odborový zväz zamestnancov súkromného sektora GSEE zas oznámil, že na budúci mesiac bude protestovať proti dôchodkovej reforme.

Najväčšie portugalské združenie odborov zorganizovalo v sobotu masový protest v Lisabone, španielske odbory zas hrozia generálnym štrajkom, keďže rokovania so socialistickou vládou o reforme trhu práce sa dostali do slepej uličky. Španielske odbory už sľúbili štrajk kvôli plánovanému znižovaniu platov vo verejnom sektore.

Tlak na Madrid

Tlak na Madrid, aby nespomalil reformy, sa zvýšil v piatok, keď ratingová agentúra Fitch znížila španielsky úverový rating z AAA na AA-plus. Tvrdí, že v dôsledku rozpočtového šetrenia očakáva v najbližších pár rokoch veľmi pomalé hospodárske zotavovanie.

Fitch zároveň vyhlásil, že napriek očakávanému zhoršeniu stavu verejných financií nebude najbližších 12 mesiacov rating Španielska znižovať.

Snaha o koordináciu

Odbory v štyroch krajinách južnej Európy nesúhlasia s navrhovanými rozpočtovými škrtmi. Líder gréckeho GCEE vyhlásil, že sa bude snažiť presvedčiť odborárov z ostatných krajín k spoločnej akcii. Nápad rýchlo podporil taliansky ľavicový odborový zväz CGIL.

„V tomto momente potrebujeme iniciatívy na európskej úrovni“, povedal v piatok pre Reuters líder CGIL Guglielmo Epifani. Tento postoj bude jeho zväz zastávať aj na celoeurópskom stretnutí odborárov 1.júna v Bruseli. Portugalská konfederácia CGTP vyhlásila, že sobotňajšie zhromaždenie bolo len prvým krokom v protestoch proti šetriacemu balíku, ktorý počíta so zvýšením daní a zmrazením miezd verejných zamestnancov.

„Je to štádium v pokračujúcom boji, ktorý sa zintenzívni“, povedal pre Reuters člen národného riadiaceho výboru CGTP, Armenio Carlos. „Otvorené nechávame všetky možnosti, vrátane vyhlásenia národného generálneho štrajku.“

Stále viac európskych krajín ohlasuje plány na šetrenie, aby upokojili trhy zneistené gréckou krízou. Okrem Grécka už škrty vo výdavkoch v posledných týždňoch oznámilo Španielsko, Portugalsko, Británia, Taliansko, Holandsko a Francúzsko.

Odbory nejednotné

Veľké odborové zväzy sa vo všetkých prípadoch postavili proti – plány podľa nich nútia chudobných, a zamestnancov verejného sektora platiť za chyby bohatých. Podľa analytikov sú však šance na koordinovanú celoeurópsku odborársku akciu malé.

V niektorých krajinách sú odborové hnutia vnútorne rozdelené – napríklad v Taliansku či Portugalsku. V strednej a severnej Európe zas bola koordinovaná európska záchrana Grécka medzi voličmi nepopulárna, preto sa neočakáva, že by solidárne podporili protesty.

Šéf talianskeho odborového zväzu CGIL Epifani kritizoval, že sa ďalšie dva zväzy – CICL a UIL – nepripojili k plánovanému štvorhodinovému štrajku. „Všade v Európe odbory štrajkujú spolu, preto je zvláštne že v Taliansku, kde máme najnespravodlivejší rozpočet, ho dva zväzy podporujú“, vyhlásil pre Reuters.

Ochota protestovať klesá

Napriek stále častejším výzvam na štrajky sa objavujú náznaky, že ochota protestovať je medzi členmi odborov nízka. V Grécku prišla minulý týždeň na pochod len polovica ľudí oproti protestom 5.mája, francúzska vláda zas po nečakane slabých protestoch oznámila, že bude pokračovať v penzijnej reforme.