Odmeny pre bankárov spomaľujú reformu smernice

Pozadie:

Cieľom revízie Smernice o kapitálových požiadavkách bolo splniť záväzky skupiny G20, ktorá v apríli rozhodla, že v právomoci supervízorov by mala byť možnosť zasiahnuť, pokiaľ budú vyplácanie prémií považovať za príliš rizikové. Iniciatíva bola odrazom škandálov ohľadom obrovského odstupného či penzie, ktoré si zo sebou odnášali výkonní manažéri potápajúcich sa finančných inštitúcií zachraňovaných z verejných peňazí.

Revidovaná smernica by mala priniesť prísnejšie štandardy týkajúce sa kapitálových požiadaviek odmeňovania a sekuritizácie v bankovom sektore.  Prvé zhodnotenie, ktoré zverejnili ešte pred krízou, nedávnou schválil Európsky parlament (EurActiv 07/05/09).

Otázky:

Komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy mal minulý týždeň prezentovať návrhy na reformu Smernice o kapitálových požiadavkách ako reakciu na aprílové odporúčanie v tejto otázke (EurActiv 29/04/09). McCreevyho hovorca Oliver Drewes však vyhlásil, že táto iniciatíva nie je ani súčasťou agendy Európskej komisie na tento týždeň. „Nie je isté, kedy bude návrh zverejnený,“ povedal pre EurActiv.

„Smernica stojí na jednom mieste, pre sporný systém odmeňovania,“ cituje agentúra Reuters zdroj z EK. „Osobitným problémom je otázka, či sa prémie môžu retroaktívne stiahnuť späť.“

Iný zdroj citovaný Reuters tvrdí, že McCreevy zvažuje, či tento sporný element nezmietnuť zo stola a v septembri predstaviť smernicu, ktorá bude obsahovať ostatné plánované súčasti, ako napríklad prísnejšie kapitálové požiadavky pre banky.

Návrh o derivátoch

Drewes pre EurActiv povedal, že ďalšie návrhy o derivátoch možno očakávať v piatok (3. júla). Úlohou nelegislatívneho textu je zvýšiť bezpečnosť a transparentnosť trhu s derivátmi (vymieňanými súkromne), ktorý obvinili zo zhoršenia krízy na finančných trhoch (EurActiv 20/02/09).

(EurActiv / Reuters)