Odvod pre obchodné reťazce podľa daňového experta porušuje legislatívu EÚ

Ilustračný obrázok. [FOTO TASR - František Iván]

Osobitný odvod pre veľké obchodné reťazce poskytuje výhody ostatným obchodným prevádzkam, tvrdí riaditeľ spoločnosti Grant Thornton Wilfried Serles. Agrorezort sa bráni tým, že výber daní a určovanie daňových sadzieb je plne v kompetencii členských štátov EÚ.

Osobitný odvod obchodných reťazcov porušuje európsku legislatívu vo viacerých bodoch. Ak bude zavedený v podobe, v akej bol predložený na októbrovú schôdzu parlamentu, pôjde o nepovolenú podporu, porušenie slobody usadzovania sa a slobody pohybu služieb, ako aj porušenie smernice o DPH. Upozornil na to v pondelok na tlačovej konferencii daňový expert a riadiaci partner spoločnosti Grant Thornton Wilfried Serles.

Podľa rezortu pôdohospodárstva je ale výber daní a určovanie daňových sadzieb plne v kompetencii členských štátov Európskej únie. Mimoriadny odvod preto vraj nie je v rozpore s európskymi právnymi normami.

Nesystémové riešenie

Keďže osobitný odvod majú podľa návrhu platiť iba siete, v ktorých viac ako desatinu obratu tvoria potraviny, ide o jasné poskytnutie výhody ostatným obchodným prevádzkam, uviedol ďalej Serles. „Každý kto podniká v maloobchode, ale nespadá pod definíciu reťazca podľa zákona o osobitnom odvode, získa neprípustnú hospodársku výhodu. To je jednoznačne porušenie práva EÚ. Toto je prvý dôvod, prečo je tento návrh protizákonný,“ tvrdí.

Serles uviedol, že na zavedenie odvodu by doplatili spotrebitelia, čo by sa dotklo sociálne slabších vrstiev, čo nie je v záujme vlády. Napríklad v Rakúsku sa využíva marketingová podpora predaja rakúskych výrobkov a spotrebiteľovi je jasné, že si takto kupuje kvalitu. V súvislosti s Poľskom a Maďarskom uviedol, že tam bol takýto zákon prepadákom a prebiehajú súdne spory s obchodnými reťazcami.

Zástupcovia právnej kancelárie Taylor Wessing, ktorá sa zaoberá návrhom zákona aj na základe žiadosti Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) tvrdia, že text návrhu zákona je nízkej právnej kvality. Debatu treba podľa nich vrátiť do odbornej roviny.

„Z ústavnoprávneho hľadiska ide u navrhovaného osobitného odvodu o daň, respektíve o atypickú platbu do štátneho rozpočtu, ktorá stojí na pomedzi daní a poplatkov. Ďalej návrh vyberá skupiny obchodníkov, ktorí budú podliehať dani,“ zhodnotil partner právnickej kancelárie Radovan Pala s tým, že návrh výrazne zasahuje do hospodárskej súťaže a mohol by byť prekážkou príchodu nových investorov na Slovensko. Za nesystémové považuje, že v konaniach o výbere odvodu má rozhodovať agrorezort.

Slovensko smeruje k zákazu vyhadzovania potravín

Envirostratégia 2030 navrhuje, aby supermarkety a reštaurácie dávali nepredané výrobky na charitatívne účely. Ministerstvo pôdohospodárstva súhlasí.

Agrorezort sa bráni

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa ale proti tvrdeniam právnej kancelárie bráni. Tvrdí, že výber daní a určovanie daňových sadzieb je plne v kompetencii členských štátov Európskej únie a mimoriadny odvod pre obchodné reťazce je v súlade s týmto princípom.

Všetky takto získané financie budú vrátené naspäť do poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora na Slovensku, na boj proti klimatickým zmenám, budovanie zavlažovacích systémov, na tvorbu rizikového fondu, aj na podporu kvalitných domácich potravín, konštatovalo ministerstvo.

„Návrh na mimoriadny odvod vznikol preto, aby odstránil nespravodlivosť delenia marže a do agrosektora vrátil rovnováhu. V súčasnosti totiž majú najväčšiu časť profitu obchodné reťazce a, naopak, farmári a spracovatelia sú neraz na hranici výrobných nákladov alebo dokonca pod ňou,“ uzatvára MPRV.

Danko neustúpi

Ako v piatok (23.novembra) vyhlásil predseda SNS a parlamentu Andrej Danko, strana neustúpi od presadenia osobitného odvodu pre obchodné reťazce a jej nominanti sa nedajú zastrašiť.

Zákon podľa neho „naučí arogantných podnikateľov sa slušne správať voči Slovensku“. Výsledkom má byť každoročná systémová podporu pre potravinárov, pôdohospodárov a spracovateľov. Z osobitného odvodu očakáva štát vyše 100 miliónov eur. „Nech narazí, na čo chce,“ odpovedal Danko na otázku médií, či zákon nemôže naraziť na európsku legislatívu.

Obchodné reťazce bojujú proti plytvaniu potravinami. Každý po svojom

Obchodné reťazce na Slovensku zatiaľ nemajú povinnosť darovať nepredané jedlo na charitatívne účely. Osud potravinových prebytkov, ktoré vyprodukujú, preto závisí od ich dobrovoľných opatrení.

Návrh zákona o osobitnom odvode posunul parlament v októbri do druhého čítania. Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku by mali podľa neho od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 percenta z ich čistého obratu. Poslanec Radovan Baláž (SNS) medzitým avizoval určité úpravy zákona.

Zvýšiť sa má minimálne percento predaja potravín z 10 percent na 25 percent. Osobitný odvod by nemali platiť malé a stredné podniky, podnikové predajne, prevádzky, ktoré sa nachádzajú v malých obciach a obchodné aliancie. Odvod by sa tiež nemal týkať prevádzok, ktoré sú v okresoch spadajúcich pod zákon o najmenej rozvinutých okresoch.