OECD: Globálne stimuly začínajú fungovať

Angel Gurría, generálny tajomník OECD pre Reuters povedal, že svetová ekonomika by sa mala od dna odraziť koncom budúceho roka. „Začíname vidieť pár pozitívnych signálov,“ vyhlásil, no dodal, že tento rok bude veľmi náročným pre svetové hospodárstvo a všetky členské štáty organizácie budú spoločne čeliť 4,3-percentnej kontrakcii.

Viacerí predstavitelia americkej vlády v uplynulých dňoch vyhlasovali, že globálna ekonomika  prestáva upadať, no prezident Barack Obama a jeho hlavní ekonomickí poradcovia varovali, že stres na trhoch ostáva a svet ešte bude čeliť veľkým problémom.

Aj prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet v niekoľkých rozhovoroch naznačil známky zlepšujúcich sa ekonomických ukazovateľov a že to najhoršie už môže byť za nami. Pre japonské noviny Mainichi však povedal, že „v roku 2009 budeme čeliť veľmi zložitým časom. Budeme hore a dolu – raz budú ukazovatele lepšie a potom horšie. Nemali by sme byť zatiaľ príliš nadšení, stále pozorujeme“. Priznal, že ECB je v prípade potreby pripravená znížiť svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 1 %. Podľa jeho slov však banka už nižšie ako pod túto úroveň nepôjde.

Gurría tiež pripustil, že stále len pozorujú vplyv masívnych balíkov, ktoré do ekonomiky nalial Washington či Peking a že sa ešte len uvidí, či budú mať dlhodobý vplyv. „Momentálne ide trošku o špekulácie. Uvidíme. Musíme byť však pripravení, že pokiaľ nebudú efektívne, budeme musieť prikročiť k ďalším opatreniam.

(EurActiv / Reuters)