OECD: Potrebujete nepopulárne reformy!

„Reformy sú nevyhnutné,“ vyhlásil v rozhovore pre Financial Times generálny tajomník OECD Angel Gurría. Je presvedčený, že ak Európa neurobí bolestivé zmeny v svojich systémoch sociálneho zabezpečenia a na trhu práce, výrazne sa pribrzdí jej pokrok. Darmo bude odolná proti vplyvom globálnej finančnej krízy a americkej recesii.

Podľa Gurríu by reformy mali reagovať predovšetkým na starnúcu európsku populáciu. Ich výsledkom by malo byť predĺženie odchodu do dôchodku a vyššia zamestnanosť vrátane starších ľudí a absolventov. Hlavná zodpovednosť leží na politikoch – mali by viac vysvetľovať význam nepopulárnych reforiem ľuďom a získať ich podporu: „Ľudia si musia byť vedomí ceny za nečinnosť – v krátkodobom horizonte to bude bolieť, ale z dlhodobého hľadiska prídu pozitívne výsledky,“ vyhlásil šéf OECD.

Angel Gurría upozornil, že životná úroveň v Európe je o tretinu nižšia ako v USA, čo je priepasť ako v 70-tych rokoch 20. storočia: „Európa má možnosti, aby tento rozdiel vyrovnala. Ak nič nepodnikne, bude to na jej riziko.“ Nehovorí pri tom, aké ukazovatele berie do úvahy, keď porovnáva životnú úroveň.

Faktom je, že americké HDP na hlavu (35 200 v roku 2005) je o polovicu vyššie ako priemer EÚ (22 600 v roku 2005). Bohatší ako Američania sú z európskych štátov len Luxemburčania.

Keď sa však zoberú do úvahy aj iné faktory, napr. priemerná dĺžka života, dostupnosť vzdelania a zdravotnej starostlivosti, sociálna sieť, dostaneme index HDI (Human development index), v ktorom vedúce miesta patria európskym štátom – Nórsku, Islandu, Írsku, Švédsku. Spojené štáty americké skončili až na ôsmom mieste.

K podobnému výsledku dospela aj štúdia londýnskej školy Cass Business school. Skúmala 49 štátov sveta, aby zistila, ktoré krajiny sú najšťastnejšie. Na prvých troch miestach skončili Austrália, Holandsko a Švajčiarsko. Celkovo sa v prvej jedenástke umiestnilo šesť európskych krajín, pričom USA skončili na deviatom mieste. Štúdia tiež ukázala, že v súčasnosti je so svojou prácou spokojných menej ako polovica Američanov.