OECD varuje: Recesia sa mení na sociálnu krízu

Pozadie:

Rastúca nezamestnanosť v posledných mesiacoch donútila robotníkov, aby vyšli do ulíc. Sociálne nepokoje sa udiali napríklad na Islande, Bulharsku, Grécku, Lotyšsku, Litve či naposledy v podobe masívneho štrajku vo Francúzsku.

Pred tým ako OECD zverejnila svoje hospodárske prognózy, Medzinárodná organizácia práce odhadovala, že globálna kríza vytlačí 18 – 30 miliónov ľudí z trhu práce a pokiaľ sa situácia nezlepší, môže prísť o prácu dokopy 50 miliónov ľudí.

Aj napriek týmto okolnostiam sa EÚ rozhodla, že neskutoční plánovaný summit o zamestnanosti, ktorý sa mal zaoberať krízou na pracovnom trhu. Pôvodne ho plánovali na 7. mája  a mali sa ho zúčastniť všetci európski lídri. Nakoniec ho degradovali na stretnutie troch predsedníctiev – aktuálneho českého a švédskeho a španielskeho, ktoré budú nasledovať.

Otázky:

Podľa najnovšej ekonomickej prognózy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj by 30 členských štátov malo tento rok zažiť ekonomickú kontrakciu o 4,3 %. Slabé exportné trhy, padajúce investície a pokračujúci nedostatok úverov najbližších šesť mesiacov veľmi tvrdo zasiahnuť eurozónu. Pomalé náznaky zvratu situácie by mali začať v polovici roku 2010. HDP by mal spadnúť o 4,1 % v roku 2009 a o 0,3 % v roku 2010. Nezamestnanosť bude popritom kontinuálne rásť. Podľa OECD by vo všetkých krajinách skupiny G8 s výnimkou Japonska mala dosiahnuť dvojcifernú hodnotu.

„Vlády by mali rýchlo reagovať a brániť sa finančnej kríze, ktorá prerastá do sociálnej s desivými vplyvmi na zraniteľných robotníkov a domácnosti s nízkym príjmom,“ povedal šéf OECD Angel Gurría ministrom práce skupiny G8 na víkendovom stretnutí.

Hľadá sa záchranná sieť

OECD odporúča, aby boli vytvorené „záchranné siete“ pre tých, ktorí prišli o prácu a hrozí im chudoba. Firmy, ktoré čelia nízkemu dopytu by podľa nej miesto masívneho prepúšťania mali prejsť na skrátený pracovný čas a vlády povzbudzuje k sociálnymi stimulom. Okrem toho organizácia vyzýva k cielenej podpore zamestnanosti najmä mladých ľudí, napríklad rekvalifikačnými kurzami, ktoré im zlepšia pozície v snahe uplatniť sa na pracovnom trhu.

„Obnovenie globálneho rastu je hospodárskou a politickou prioritou, ale tiež etickým, morálnym, sociálnym a ľudským imperatívom. Zamestnanosť a sociálna politika sú prirodzenou súčasťou úspešnej stratégie v snahe navrátiť členské a nečlenské krajiny OECD späť do trajektórie rastu,“ vyhlásil Gurría.

Ďalšie znižovanie úrokových sadzieb

EÚ medzitým zverejnila informáciu, že medziročná miera inflácie eurozóny by mala v marci mierne zrýchliť na 3,5 percenta z februárovej úrovne 3,3 percenta. Vyplýva to z odhadu, ktorý dnes zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Prezident ECB Jean-Claude Trichet odmietol akékoľvek poznámky o tom, že eurozóne hrozí deflácia.

Trichet včera (30. marca) počas svojho vystúpenia pred Európskym parlamentom vyhlásil, že hospodárstvo sa začne rozbiehať v roku 2010 v prípade, keď vlády dostatočne rýchlo implementurjú všetky opatrenia. Odborná verejnosť očakáva, že ECB vo štvrtok pristúpi k ďalšiemu zníženiu úrokových sadzieb.  

Ďalšie kroky:

2. apríl: Summit G20 v Londýne.