Ohrozuje predčasná kritika dohodu medzi Mercosurom a Úniou?

Ilustračný obrázok. [Shutterstock]

Dohoda EÚ o voľnom obchode s juhoamerickú obchodnou alianciou Mercosur je od júna predmetom neustávajúcej kritiky najmä od poľnohospodárov a ochranárov. Komisia sa bráni, dohody vždy prinášajú nové štandardy, pravidlá a mechanizmy.

Prvá debata medzi europoslancami poľnohospodárskeho výboru a eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Philom Hogan bola úprimná a nikto „nechodil okolo horúcej kaše“.

„Je to horšie, než sme sa obávali,“ povedal nemecký europoslanec z frakcie Zelených Martin Häusling. „Ide o dohodu, ktorá je pre našich poľnohospodárov nebezpečná,“ povedal francúzsky europoslanec za Národné združenie Gilles Lebreton.

Takmer všetky stranícke rodiny, od umiernených až po nacionalistov, podoba obchodnej dohody popudila. Dohovor je ale zatiaľ ďaleko od nadobudnutia účinnosti.

Dohoda Únie s juhoamerickými štátmi poškodí slovenských producentov cukru, tvrdia agrosamosprávy

Kým politici o obchodnej dohode EÚ-Mercosur hovoria ako o historickom momente, európske poľnohospodárske združenia ju považujú za pohromu pre ekológiu a európskych farmárov.

Dokument o princípoch dohody bol prijatý na konci júna. Teraz je text na stole právnikov EÚ a Mercosuru, ktorý zahŕňa Argentínu, Brazíliu, Paraguaj a Uruguaj.

Dohoda bude preložená do všetkých oficiálnych jazykov Európskej únie a celý proces potrvá zhruba tri roky. Až následne ju môžu prijať vlády a parlamenty členských krajín, čo môže opäť trvať niekoľko rokov.

Poľnohospodársky sektor má obavy

Dohoda zavádza čiastočnú liberalizáciu poľnohospodárskeho trhu. Aby nedošlo k nadmernému dovozu a erózii cien, niektoré produkty budú podliehať kvótam.

Kritici však namietajú, že stanovené kvóty sú príliš vysoké. Vyjednávači na strane EÚ urobili v poľnohospodárskom sektore väčšie ústupky ako v iných sektoroch, napríklad v automobilovom priemysle.

„Európsky trh s hovädzím mäsom sa do niekoľkých rokov zrúti,“ povedal europoslanec Häusling. V júli proti dohovoru protestovali francúzski a írski poľnohospodári.

EÚ má dohodu s Mercosurom na dosah, juhoamerický blok má ale oveľa väčšie ambície

Dohoda o voľnom obchode s juhoamerickým združením Mercosur, ktorú tvoria Brazília, Argentína, Paraguaj a Uruguaj, je na dosah. Tá by prekonala aj nedávno uzatvorenú dohodu s Japonskom. Juhoamerický blok ale pokukuje aj po obchode s Áziou.

Politici v členských krajinách sú z dohody v jej dojednanej podobe rovnako sklamaní. Francúzsky minister poľnohospodárstva Didier Guillaume povedal, že ju „za žiadnu cenu nechce“.

Podľa konzervatívneho europoslanca a predsedu poľnohospodárskeho výboru Európskeho parlamentu Norberta Linsa (CDU) je kritika dohody oprávnená. Lins chce od Európskej komisie viac informácií.

Nemecký europoslanec volá po „detailnej diskusii“ a chce, aby Komisia napríklad informovala o tom, čo by sa stalo, ak by k narušeniu trhu došlo aj napriek opatreniam v podobe kvót.

Kritika dohody o voľnom obchode je „normálna“

Politická analytička think-tanku Carnegie Europe Judy Dempseyová aj napriek rozsiahlej kritike nepovažuje dohodu za nebezpečnú.

„Každá dohoda sa v niektorých štátoch Únie stane kontroverznou. Videli sme to pri dohode so Južnou Kóreou, aj pri tej s Japonskom,“ povedala Dempseyová. Keď dôjde na národné záujmy, je to podľa nej „normálny vývoj, pokiaľ teda platí, že pozitívne aspekty prevážia tie negatívne“.

„Obchod už dávno nie je len o čiarkach a o tom, že jeden niečo dováža a druhý niečo iné vyváža,” povedala Dempseyová. Obchodné dohody tiež prichádzajú so štandardmi, pravidlami a mechanizmami zodpovednosti. Podľa analytičky je práve tento argument dôležitý pri kritike, poukazujúcej na nedostatočnú ochranu životného prostredia.

Únia chce v roku 2019 uzavrieť obchodnú dohodu so skupinou Mercosur

Európska únia chce po tom, ako sa dohodla na obchodnej zmluve s Japonskom, čo najrýchlejšie dosiahnuť dohodu s juhoamerickými krajinami združenými v pásme voľného obchodu Mercosur.

Podľa ochranárov by narastajúci dopyt po juhoamerických poľnohospodárskych výrobkoch mohol urýchliť odlesňovanie amazonskej oblasti. Európska komisia s týmto tvrdením nesúhlasí.

V rámci dohody sa štáty aliancie Mercosur zaviazali napĺňať Parížsku klimatickú dohodu, ktorá okrem iného stanovuje masívnu obnovu lesov v amazonskej oblasti.

Nejasné však zostáva, ako by bol tento bod dohody právne vynútiteľný. Obzvlášť, keď vezmeme do úvahy prístup brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý sa nechal počuť, že odlesňovanie ešte zvýši.

Podľa Dempseyovej je potenciálny mechanizmus vyvíjania nátlaku v environmentálnej oblasti lepší ako žiadny. „Možno by sme mohli mať aspoň nejaký vplyv na odlesňovanie dažďového pralesa,“ povedala.

Analytička si preto myslí, že dohoda je v záujme európskych ako aj juhoamerických ochranárov.

Trump, brexit a írsky dobytok

Ďalší dôvod, prečo podľa Dempseyovej nebola dohoda medzi Úniou a Mercosurom okamžite odmietnutá, nenájdeme v Južnej, ale v Severnej Amerike.

Od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úradu „sa dohody medzi EÚ a tretími krajinami stali pre politický vplyv Únie výrazne dôležitejšie“. Dôvod je ten, že Trump odmieta multilaterálne obchodné dohody a trvá na tých bilaterálnych.

Komisia chce prideliť USA väčšiu časť kvót na dovoz hovädzieho mäsa

Európska komisia žiada členské štáty o mandát pre rokovania so Spojenými štátmi ohľadom ich podielu na kvótach pre dovoz hormonálne neupraveného mäsa na trh EÚ. 

Hoci EÚ čoskoro príde o Spojené kráľovstvo, podľa Dempseyovej si udrží svoj kurz. „S brexitom či bez neho bude EÚ pokračovať vo svojich obchodných väzbách. O tom nepochybujem,“ dodala.

Podľa europoslanca Linsa by však Brexit mohol implementáciu dohody s Mercosurom oneskoriť.

Bez brexitu by dohoda mohla byť prijata najskôr v roku 2022. Po jej prijatí bude nasledovať ešte šesť rokov prechodného obdobia, po ňom sa začnú uplatňovať stanovené kvóty.

Ak Spojené kráľovstvo odíde, všetko by sa mohlo oneskoriť.

Lins to vysvetľuje na príklade z poľnohospodárskeho sektora. Dohoda medzi EÚ a Mercosurom bude musieť počkať v prípade, že írski chovatelia dobytka budú do Spojeného kráľovstva po brexite vyvážať výrazne menší podiel produkcie a pokiaľ dovoz hovädzieho z krajín Mercosuru masívne porastie.

Partner

Projekt FUTURE CAP: Dynamic, Innovative and Sustainable Agriculture in Slovakia