Optimisti, realisti a Gréci

Grécko

Protest v Aténach, zdroj: TASR

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici dnes počas svojej návštevy Atén prejavil optimizmus ohľadom prebiehajúcich rokovaní o gréckom úspornom programe.

Dohodu medzi európskymi veriteľmi a Medzinárodným menovým fondom (MMF) o budúcnosti gréckeho bailoutu však tak skoro čakať netreba, upozornil predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Chýba ešte niekoľko malých krokov

Rokovania o dokončení druhého hodnotenia záchranného programu pokročili, potrebné sú však ďalšie kroky, myslí si Moscovici.

„V niektorých bodoch existuje približovanie, takže budeme môcť uzavrieť hodnotenie a pohneme sa ďalej,“ povedal po stretnutí s gréckym ministrom financií Euklidom Tsakalotsom. „Ešte musíme urobiť niekoľko malých krokov“.

Žiaden grexit

S gréckym ministrom hovoril aj o najbližšom zasadnutí Euroskupiny, ktoré sa bude konať budúci pondelok (20. 2.). Podľa Moscoviciho práca na dokončení hodnotenia pokračuje. „Dúfam, že nájdeme najlepšie riešenie pre všetky zúčastnené strany“.

Situácia v Grécku sa podľa neho zlepšila. V roku 2016 krajina dosiahla stanovené fiškálne ciele, čo by sa jej mohlo podariť aj v tomto a nasledujúcom roku. „Na to potrebujeme ďalšie úsilie a reformy, aby sme zachovali dôveru“. Grécko ukázalo vôľu a „kde je vôľa, je aj cesta,“ dodal Moscovici.

Reči o prípadnom grexite (vystúpení Grécka z eurozóny) jasne odmietol: „Potrebujeme silné Grécko v srdci eurozóny“.

Čítajte aj: Zástupca šéfa Euroskupiny: Grexit pre nás nie je téma

Dijsselbloem ukazuje na MMF

Na dohodu veriteľov ohľadom budúcnosti záchranného programu pre Grécko si však ešte budeme musieť chvíľu počkať, upozornil ešte včera predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

„Ľudia si myslia, že keď máme budúci týždeň stretnutie Euroskupiny, musíme dovtedy aj všetko vyriešiť. To je nemysliteľné,“ povedal holandský minister financií a zdôraznil, že „zapojiť sa tiež musí MMF“.

Kontext

Tretí záchranný program v celkovej hodnote 86 miliárd eur, na ktorom sa veritelia s Gréckom dohodli v júli 2015, zatiaľ prebieha bez oficiálnej účasti MMF.

Washingtonská inštitúcia nesúhlasí najmä s podmienkami bailoutu, podľa ktorých musí Grécko do roku 2018 dosiahnuť rozpočtový prebytok na úrovni 3,5 % HDP. Podľa MMF je primeraná hranica cieľového prebytku 1,5 % HDP.

Vedenie fondu navyše, na rozdiel od Európskej komisie, považuje grécky dlh za „neudržateľný“ a žiada zmiernenie škrtov ako aj podstatné odpustenie dlhu. To si zároveň stanovilo ako hlavné podmienky účasti v programe.

Zapojenie MMF je kľúčové pre vyplatenie ďalšej tranže peňazí, ktoré budú Atény v lete potrebovať na splatenie časti svojich dlhov. Nemecký a holandský parlament však podmienili poskytovanie ďalších pôžičiek práve účasťou MMF v programe.

Aténam ide o čas

Grécku však ide aj o opätovné zapojenie do programu Európskej centrálnej banky na nákup dlhopisov, čo by malo pritiahnuť chýbajúce investície. To by sa malo podľa pôvodných plánov uskutočniť už v marci.

„Očakávame, že MMF zaujme realistickejší a konštruktívnejší prístup v čo najkratšej dobe. To isté očakávame aj od nemeckého ministerstva financií,“ vyhlásil hovorca gréckej vlaády Dimitris Tzanakopoulos.

Čítajte aj: Grécka dráma pokračuje