Osem členov Únie vrátane Slovenska podporilo zákaz nekalých obchodných praktík

Ovocinár z Nových Zámkov. [TASR/Henrich Mišovič]

Krajiny V4, Bulharsko, Rumunsko, Chorvátsko a Slovinsko chcú, aby obchodné reťazce nemohli malým dodávateľom potravín rušiť objednávky na poslednú chvíľu, či oneskorene platiť.

Ministri poľnohospodárstva alebo ich zástupcovia sa na zákaze nekalých obchodných praktík voči dodávateľom potravín zhodli na stredajšej (15. augusta) schôdzke na Slovensku, ktorá sa konala na popud súčasného predsedníctva Bratislavy vo Vyšehradskej štvorke.

Okrem zástupcov V4 sa rokovaní zúčastnilo tiež Bulharsko, Rumunsko, Chorvátsko a Slovinsko. Všetky krajiny vyslovili jednoznačný súhlas s tým, že postavenie poľnohospodárov v potravinovom reťazci sa musí zlepšiť.

S návrhom zakázať nekalé praktiky obchodných reťazcov voči dodávateľom prišla Európska komisia tento rok v apríli.

Ak by návrh prešiel, reťazce by už naďalej nemohli rušiť farmárom objednávky na poslednú chvíľu. Ďalej by mali zakázané jednostranne meniť zmluvné podmienky alebo oneskorene platiť poľnohospodárom za potraviny. Štvrté opatrenie by znemožnilo reťazcom požadovať od farmárov peniaze za znehodnotené produkty.

Agroanalytik: Poľnohospodárstvo nie je celodenná drina za málo peňazí

Nielen českým farmárom sa nepáči, že Európska únia im chce znížiť dotácie. Bez finančnej podpory z Únie si podnikanie v poľnohospodárstve nedokáže predstaviť takmer nikto, hovorí analytik Petr Havel v rozhovore pre Aktuálně.cz.

Najslabšie postavenie v reťazci

„Podstatou je, aby tí, ktorí majú najslabšie postavenie v potravinovom reťazci, z nášho pohľadu poľnohospodári a výrobcovia potravín, neboli tlačení veľkými obchodníkmi nekalými praktikami k ešte k nižším maržiam,“ povedala hostiteľka schôdzky, slovenská ministerka poľnohospodárstva Gabriela Matečná.

Skupina štátov sa tiež vyslovila za to, aby bol postup proti nekalým obchodným praktikám záväzný pre všetkých podnikateľov v obchodných vzťahoch. Ich návrh sa tak odlišuje od návrhu Komisie, ktorá chce svojim opatreniam chrániť najmä malých a stredných podnikateľov.

Odstránenie nekalých obchodných praktík, ktoré sa týkajú napríklad podmienok platenia dodávateľom za vybraný tovar, podporuje aj Česká republika.

„Je to jedna zo spoločných tém, ktoré máme so Slovenskom. Je to téma dôležité, bohužiaľ sa dlhodobo neriešila. Poľnohospodári sú najslabšími v reťazci, je našou povinnosťou to vyriešiť,“ povedal námestník českého ministra poľnohospodárstva Pavel Sekáč, ktorý Prahu na stretnutí zastupoval.

Viedeň čakajú náročné diskusie o spoločnej poľnohospodárskej politike

Rakúske predsedníctvo sa chce zamerať najmä na návrh Komisie o spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020. Pokročiť chce aj v prípade smernice o zákaze nekalých obchodných praktík a nariadenia o liehovinách.

Krízová rezerva

Postavenie poľnohospodárov nebolo jedinou témou tohto týždňového stretnutia. Európska komisia by podľa zástupcov spomínanćh ôsmich členských štátov Únie mala vyčleniť peniaze v rámci takzvanej krízovej rezervy aj na riešenie negatívnych dôsledkov zmeny klímy, vrátane sucha, ktoré postihlo viacero krajín.

„Zhodli sme sa, že krízová rezerva by mala slúžiť na riešenie okamžitých krízových situácií. Jednou z nich je aj vplyv klimatických zmien na poľnohospodárov, či už ide sucho, záplavy alebo mráz,“ povedala Matečná.

Pavel Sekáč pripomenul, že dopady sucha sa týkajú aj Česka. „Máme problémy s pastvinami, máme problémy s krmivom pre zvieratá. Táto situácia sa bude ešte zhoršovať,“ uviedol. Dodal, že niektorí farmári nebudú schopnív tejto sezóne pripraviť zásoby krmiva na budúcu sezónu.

Horúčavy a sucho sa odrazili aj na úrode zeleniny

Extrémne sucho v Európe spôsobilo pestovateľom zeleniny najväčšie problémy za posledných 40 rokov, uviedlo Európske združenie spracovateľov ovocia a zeleniny.