Otázniky nad európskou ekonomikou

Silné euro láme rekordy, čo znepokojuje aj šéfa ECB Jeana-Clauda Tricheta: „Za daných okolností nás znepokojujú nadmerné pohyby výmenného kurzu.“ Spolu s rastúcimi cenami ropy a známkami recesie v USA je postihnutá aj európska ekonomika.

Prvýkrát za štyri roky klesol európsky export do USA – v minulom roku predstavoval 194 miliárd eúr, čo je medziročný pokles o 3%. Podľa údajov Eurostatu sa prehĺbil aj celkový obchodný deficit eurozóny – v januári 2008 predstavoval 10,7 miliardy eúr (- 7,3 mld. v januári 2007). EU27 vykázala ročný deficit 30,7 miliardy.

Dôvodom je najmä pokles amerického dopytu a silné euro, ktoré za posledný rok posilnilo oproti doláru o 18% a tento týždeň dosiahlo rekordný kurz 1,5903 dolára. Mnohí európski vývozcovia sa sťažujú, že prestávajú byť konkurencieschopní na svetových trhoch. Člen výkonnej rady ECB Juergen Stark však vyhlásil, že „to, čo niektorí nazývajú silné euro, je v skutočnosti slabý dolár,“ píše Bloomberg. Ekonómovia a vývozcovia však naďalej opakujú, že „kurzové riziko je momentálne najviditeľnejšia hrozba pre výhľad eurozóny,“ vyhlásil ekonóm Unicredit MIB v Londýne Marco Annunziata pre Bloomberg.

Na druhej strane však celkový export EÚ27 v januári 2008 medziročne narástol o 10% a celkový import o 11% (sezónne neupravené dáta), uvádza Eurostat. Medzi januárom 2008 a decembrom 2007 bol rast 6,2% pri exporte a 4,9% pri importe.

Dôležité je, že rastie nemecký obchod, čo je motor celej európskej ekonomiky. Medzimesačne narástol export v januári o 3,8%, čo je najviac za uplynulých 16 mesiacov. Je to dôkaz pretrvávajúceho záujmu o nemecký vývoz, ktorý sa stáva „stále menej citlivý na cenu,“ vyhlásil Jens Ulbricht z Bundesbank pre FT. „Preto si nemyslím, že silný kurz eura by mal byť pre nás v súčasnosti hlavnou obavou,“ doplnil Ulbricht.