Pakt pre rast naberá na popularite

zdroj: flickr, autor: Public Domain Photos

Podľa popredného španielskeho denníka El País, by mali byť fondy s kapacitou 200 mld. eur určené na investície do infraštruktúry, obnoviteľných zdrojov a vyspelých technológií s účasťou súkromného sektora. Komisia chce s ich pomocou naštartovať ekonomický rast v členských štátoch bez toho, aby tým zaťažovala verejný deficit.

Plán zahŕňa aj účasť Európskej investičnej banky pri tvorbe rastu a nových pracovných miest, čo podporuje aj francúzsky prezidentský kandidát socialista François Hollande. Ten sa má v druhom kole prezidentských volieb stretnúť s Nicolasom Sarkozym.  

Vylepšiť Európu 2020

Európska komisia čelí rozsiahlej kritike za tvrdé presadzovanie úsporných opatrení bez podpory ekonomického rastu. Jej predseda José Manuel Barroso kritikom odkázal, že EÚ už rastovú agendu má a je ňou stratégia Európa 2020. Dodal však, že táto agenda môže byť vylepšená.  

„Stále je možné ju doplniť a prispôsobiť náročnej situácii. A naozaj vidím teraz v debate určitý pokrok,“ povedal.

Ako príklad pokroku uviedol „projektové“ alebo „investičné“ bondy, rovnako ako nápad Komisie na posilnenie kapitálu Európskej investičnej banky, čo sa predtým s priaznivou odozvou nestretlo.

„Buďme k sebe úprimní, potrebujeme investície pre rast na európskej úrovni,“ povedal a dodal, že rovnaký názor má aj taliansky premiér Mario Monti.

Medzitým aj predseda Európskej rady Herman Van Rompuy zaslal list európskym lídrom v ktorom ich vyzýva, aby prijali také opatrenia, ktoré posilnia jednotný trh a otvoria nové príležitosti pre rast.

„Neexistujú rýchle riešenia. Musíme sa najskôr vysporiadať s tlakom dlhovej krízy. Dôraz by sa mal teraz presunúť na prioritizovanie takých opatrení, ktorý podporujú rast a nové pracovné miesta a vrátia nás na dráhu udržateľného rastu,“ povedal.

Pakt pre rast podporuje aj prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi. „Máme fiškálny pakt a myslím si, že by sme mali mať aj pakt pre rast,” povedal Draghi počas vystúpenia v Európskom parlamente. Vlády eurozóny vyzval k vykonávaniu štrukturálnych reforiem tak, aby pomáhali generovať rast.

Európsky patent

Vyhlásenia najvyšších predstaviteľov troch najdôležitejších európskych inštitúcií prišli len niekoľko dní po tom, ako Hollande predstavil detaily vlastného plánu pre nový európsky pakt pre rast.

„Určite to preberieme detailnejšie v júni, keď uzavrieme európsky semester a schválime pre každý štát špecifické odporúčania štrukturálnych reforiem a politík zamestnanosti,“ povedal Van Rompuy.

Kľúčovým pre inovácie a rast je dnes najmä európsky patent, myslí si Van Rompuy. Ak sa ministri na európskom patente nedohodnú na májovom stretnutí, predloží ho na júnovej Európskej rade, dodáva.

Ďalšími dôležitými otázkami sú preňho energetická efektívnosť a reforma verejného obstarávania.