Parlament chválil ECB

Poslanci vyzvdvihli pri hodnotení činnosti Európskej centrálnej banky, ako v súvislosti s globálnou krízou na finančných trhoch intervenciami stabilizovala krátkodobé úrokové sadzby. Podľa europoslancov je to dôkaz zmyslu spoločnej menovej politiky. Od ECB, ktorá nedávno oslávila 10. výročie vzniku, Parlament aj naďalej očakáva, že bude dohliadať na vývoj výmenných kurzov a prípade potreby aj konať.

Podľa slovenského europoslanca Sergeja Kozlíka, vzhľadom na početnosť a rozmanitosť operácií na finančných trhoch, narastá aj ich neprehľadnosť. Tým, ako povedal v rozprave, narastá i miera rizík, ktoré môžu viesť k poškodeniu ekonomík jednotlivých štátov. Je preto potrebné vytvoriť širší rámec Európskej únie pre finančný dohľad a zabezpečiť predpoklady pre užšie zapojenie Európskej centrálnej banky do systému dohľadu ako súčasti systémového riešenia problému, myslí si Kozlík.

„Súhlasím so spravodajcom, poslancom Schmidtom, že je nevyhnutné prehĺbenie spolupráce medzi centrálnymi bankami a národnými orgánmi dohľadu“. Cieľom je podľa Kozlíka udržiavanie stability na finančných trhoch, pri zohľadnení čoraz väčšej integrácie finančných systémov. V oblasti finančných trhov v dnešnej dobe podľa neho platí to isté, čo v ekológii, že bez zapojenia ďalších veľkých hráčov, ako sú napr. USA, Rusko, Japonsko, Čína, či India, nebude možné dosiahnuť úspešný výsledok v celosvetovom kontexte.

Počas vystúpenia v Európskom parlamente prezident ECB Jean-Claude Trichet varoval pred zvyšovaním miezd, ktoré by mohlo vytvoriť dodatočný tlak na rast cien komodít v období, kedy inflácia v eurozóne láme rekrody. Podľa údajov Eurostatu sa cena práce v eurozóne zvýšila za prvý kvartál roku 2008 o 3,3 % v porovnaní s 2,9 % v predchádzajúcom štvrťroku. V celej EÚ (27) bol tento nárast na 4,3 % v porovnaní s  3,6 %.