Parlament ústavnou väčšinou schválil dohodu CETA, podľa Žigu bude prínosom

Na snímke vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák a vpravo minister hospodárstva SR Peter Žiga počas rokovania Rady vlády SR. [FOTO TASR - Jakub Kotian]

Slovensko je 14. krajinou, ktorá ratifikovala obchodnú dohodu EÚ s Kanadou. Minister Peter Žiga dohodu považuje za veľký medzinárodný úspech slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Slovensko ratifikovalo obchodnú dohodu medzi EÚ a Kanadou, pre našu ekonomiku bude prínosom. Uviedol to Maroš Stano, hovorca Ministerstva hospodárstva SR v reakcii na návrh Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi Kanadou a EÚ (CETA), ktorý v stredu (25. septembra.) odsúhlasila Národná rada (NR SR).

Stano podčiarkol, že NR SR súhlasila s pristúpením Slovenska ku Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohode medzi Kanadou a Európskou úniou s jej členskými štátmi ústavnou väčšinou.

Upozornil, že ide o zatiaľ najambicióznejšiu dohodu o voľnom obchode, ktorú EÚ dosiahla s dôležitým partnerom G7. Znamená liberalizáciu vzájomného obchodu, pričom len na nevybratom cle európski vývozcovia ročne ušetria 500 miliónov eur.

Žiga: Nezmyselné obavy sa nepotvrdili

„Táto dohoda je jednoznačne aj veľkým slovenským medzinárodným úspechom, pretože dosiahnuť dohodu medzi EÚ a Kanadou sa nám podarilo práve počas nášho predsedníctva v Rade EÚ,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) a ocenil silný mandát, ktorý jej pri ratifikácii dali poslanci.

Stano zdôraznil, že CETA prináša uľahčenie obchodovania s tovarom a službami, odstránenie ciel a obchodných bariér. Je v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO). „Dohoda CETA neznamená oslabenie alebo zmenu právnych predpisov EÚ. Európske normy o bezpečnosti potravín a výrobkov, o ochrane životného prostredia a spotrebiteľa zostávajú zachované a všetky dovozy z Kanady musia aj po prijatí dohody spĺňať predpisy EÚ,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva.

Obchodné dohody EÚ

V posledných rokoch uzavrela EÚ obchodné dohody s viacerými dôležitými obchodnými partnermi. V slovenskom zahraničnom obchode dominujú členské krajiny Únie.

„Počas dvoch rokov, kedy sa už zmluva predbežne vykonáva, sa vôbec nepotvrdilo účelové a nezmyselné strašenie o ťažbe nerastných surovín, ani obavy z extrémneho nárastu dovozu poľnohospodárskych výrobkov,” dodal Žiga.

Naopak, pre Slovensko ako otvorenú ekonomiku bude mať podľa Stana zmluva pozitívny vplyv. EÚ a Kanada odstránili od prvého dňa jej vykonávania clá pre približne 98 percent colných položiek. „Vývozcom z EÚ do Kanady to na nevybratom cle ročne ušetrí viac ako 500 miliónov eur. Kanada v dohode po prvýkrát otvorila svoj trh s verejnými zákazkami aj na úrovni provincií, čo predstavuje jeden z významných prínosov pre podnikateľské subjekty EÚ,“ vysvetlil ďalej Žiga.

Vývoz do Kanady rastie

Stano pripomenul, že dohodu podpísali zástupcovia Európskej únie a predseda kanadskej vlády Justin Trudeau ešte 30. októbra 2016, počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Európsky parlament ju schválil 15. februára 2017, následne kanadská strana v máji 2017.

Uplatňovať sa predbežne začala od 21. septembra 2017, s výnimkou ustanovení o riešení sporov medzi investorom a štátom, ktoré nie sú vo výlučnej právomoci EÚ. Okrem Slovenska dohodu zatiaľ ratifikovalo ďalších 13 členských krajín – Česko, Dánsko, Estónsko, Španielsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Portugalsko, Rakúsko, Švédsko, Veľká Británia a Fínsko.

Obchodná dohoda CETA platí už rok. Vývoz Únie do Kanady stúpol o sedem percent

Z EÚ sa do Kanady najviac darí exportovať stroje a mechanické zariadenia. Od vstupu CETA do platnosti najviac stúpol vývoz čokolády, ovocia a orechov, oblečenia a kozmetických výrobkov. 

Hovorca MH SR doplnil, že vzájomný obchodný obrat medzi Slovenskom a Kanadou dosiahol v minulom roku 431 miliónov eur. Vývoz do Kanady bol vo výške 333 miliónov eur, čo je nárast oproti roku 2017 o viac ako 30 miliónov eur. Objem dovozu z Kanady bol 98 miliónov eur, čo je nárast oproti roku 2017 o 13 miliónov eur.

Slovensko dosahuje s Kanadou stabilne aktívne saldo obchodnej bilancie, v minulom roku nám aktívne saldo narástlo o viac ako 20 miliónov eur v porovnaní s rokom 2017. Dohoda CETA je jedným z nástrojov na posilnenie obchodných väzieb medzi oboma krajinami a na podporu vzájomnej obchodnej výmeny SR – Kanada, ktorá sa za posledných šesť rokov takmer zdvojnásobila.