Päť kľúčových odkazov z ekonomických odporúčaní Únie členským štátom

Podpredseda Komisie a komisár pre euro Valdis Dombrovskis, komisárka pre zamestnanosť a sociálne záležitosti Marianne Thyssenová a komisár pre ekonomické a finančné záležitosti Pierre Moscovici na tlačovej besede k európskemu semestru jar 2019. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Komisia zverejnila ekonomické odporúčania pre členské štáty. Voči Taliansku chce začať disciplinárne konanie, Belgičania sa mu zatiaľ vyhli. Nemcom Komisia vyčíta málo investícií.

Španielska fiesta

Ako sa predpokladalo, Európska komisia odporučila uzavrieť disciplinárne konanie voči Španielsku kvôli nadmernému deficitu rozpočtu. Po ukončení konania proti Španielsku neostane v programe fiškálneho dohľadu už nijaká krajina. V roku 2011 ich bolo 24.

Minulý rok deficit španielskeho rozpočtu klesol na 2,5 percenta. Trojpercentný limit Španieli dodržia aj tento a nasledujúci rok.

„Je to koniec v postupe procedúry nadmerného deficitu, ktorý sa začal spolu s krízou,“ vyhlásil komisár pre ekonomické záležitosti Pierre Moscovici.

„Rozhodnutie znamená koniec náročnej cesty. Nie však koniec problémov španielskej ekonomiky,“ dodal Moscovici. Tými najväčšími zostávajú vysoká nezamestnanosť, rozšírené využívanie dočasných dohôd o pracovnom pomere a vysoký verejný dlh.

Španielsko stále zápasí s konsolidáciou verejných financií. Miestny štrukturálny rozpočtový deficit je najvyšší v eurozóne a reformy, ktoré ho majú znížiť, od roku 2017 ustali.

Komisár pre euro Valdis Dombrovskis Španielsko vyzval k štrukturálnej reforme v hodnote približne 0,65 percenta celkového španielskeho HDP, teda asi 7,8 miliardy eur. Mala by zahŕňať zvyšovanie daní alebo zníženie výdavkov.

Stabilizačný program, ktorý predstavil Madrid, skrýva podľa Dombrovskisa riziko odklonu od tohto cieľu.

Talianska dráma

Po zhodnotení talianskych snáh o zníženie obrovského verejného dlhu vo výške 132 percent HDP Komisia skonštatovala, že vláda v Ríme v reformách zlyhala.

Ako uviedol Dombrovskis, na základe dlhového kritéria v Pakte stability a rastu Komisia považuje za „opodstatnené“ spustiť postup nadmerného deficitu.

Členské štáty sa teraz musia rozhodnúť, či závery Komisie odobria. Pokiaľ áno, Komisia môže navrhnúť spustenie disciplinárneho konania. To môže viesť až k pokute do výšky 3,5 miliard eur, čo predstavuje 0,2 percenta talianskeho HDP.

Minulý december Komisia Taliansku konanie ešte odpustila. Situácia sa ale odvtedy zhoršila. Moscovici tvrdí, že minuloročné zažmúrenie oka neľutuje, nakoľko stav talianskych verejných financií vtedy nevyzeral až tak zle. Hospodársky rast Talianska mal tento rok dosiahnuť 1,1 percenta, no napokon to bolo iba 0,1 percenta. Decembrové rozhodnutie Komisie navyše bolo založené na návrhu rozpočtu, kým dnes ide o ex-post verdikt vyplývajúci z plnenia rozpočtu z minulého roku, ktorý Komisia podložila niekoľkými číslami. Najvýznamnejšie sú dva: verejný dlh vo výške 135 percent HDP a deficit rozpočtu vo výške 3,5 percenta HDP v roku 2020.

Hoci má Komisia mnoho dôvodov spustiť disciplinárne konanie, nešlo o automatické  a formálne rozhodnutie. Podľa Moscoviciho Komisia dbala na to, či tým môže vytvoriť priestor pre rast a zdravé verejné financie.

„Moje dvere sú otvorené,“ dodal s odkazom na ochotu diskutovať s talianskou stranou o cestách, ktorými sa procedúre môžu vyhnúť.

Belgické obavy

Taliansko nie je jediná krajina pod prísnym dohľadom. Komisia pripravila správy hodnotiace narábanie s verejnými financiami tiež pre Francúzsko, Cyprus a Belgicko. Okrem Talianska ale nenašla závažné porušenia, ktoré by mohli viesť k sankčnej procedúre.

Najrozporuplnejší bol prípad Belgicka. Moscovici priznal, že krajina sa nachádza v hraničnom pásme. Verejný dlh je 102 percent HDP a v snahe znížiť ho sa tamojšia vláda zatiaľ trápi.

Závery správy ale neboli dostatočne presvedčivé, aby Komisia podnikla ďalšie kroky. Nie je to pritom prvýkrát, čo európska exekutíva ohľadom situácie Belgicka váhala. Komisia v správe píše, že problém je v „neistote súvisiacej s kľúčovými faktormi fiškálnej výkonnosti v roku 2017.“ Situácia v belgických financiách sa v uplynulých rokoch zlepšila, nie je ale jasné, či za to môže politika vlády. Ak by túto a ďalšie neistoty Komisia brala do úvahy, porušenie pravidiel by bolo „veľmi malé“.

V čase prebiehajúcich rokovaní o novej koalícii po voľbách do národného parlamentu, ktoré sa uskutočnili 26. mája, súbežne s eurovoľbami, je to pre Belgicko dobrá správa.

Absencia národnej exekutívy môže pomôcť obmedziť verejné výdavky. Naposledy bola krajina bez vlády takmer 20 mesiacov. Belgická komisárka Marianne Thyssenová, ktorá má na starosti sociálne záležitosti ale poznamenala, že „je lepšie mať vládu, ktorá môže prijímať rozhodnutia.“

Grécky sklz

Grécku sa v uplynulých rokoch podarilo splniť všetky fiškálne ciele. Teraz však vláda Alexisa Tsiprasa dostala od Komisie varovanie, kvôli zvýšeným výdavkom pred predčasnými voľbami, ktoré sa uskutočnia v júli.

Verdikt je súčasťou monitorovania gréckych verejných financií po vystúpení zo záchranného programu Európskej únie.

„Posledné kroky Grécka nejdú správnym smerom,“ komentoval situáciu Dombrovskis. „Je dôležité, aby Grécko nepremrhalo ovocie z posledných rokov,“ dodal. Grécky verejný dlh je 180 percent HDP, väčšinu z peňazí Gréci dlžia svojim európskym partnerom.

Moscovici tiež upozornil na oneskorenia v implementácii programu „peniaze za reformy“ spusteného v roku 2010.

Grécko končí záchranný program, problémy zostávajú

Vystúpenie Grécka európski politici oslavujú a nazývajú úspechom. Krajina však naďalej čelí veľkým problémom, ktoré vyvolávajú obavy o jej schopnosť stáť na vlastných nohách. Politika úsporných opatrení kvôli obrovskému zadlženiu bude pokračovať.

Grécko v pondelok (20. augusta) definitívne opúšťa posledný záchranný program …

Grécko záchranný program v rámci Európskeho stabilizačného mechanizmu definitívne opustilo na konci augusta minulého roku. Nedávno ale vyhlásilo zníženie daní a príspevky pre dôchodcov, ktoré vzťah medzi Aténami a európskymi veriteľmi zhoršili.

Dombrovskis Tsiprasov sociálny balíček považuje za krok späť v reformnom programe. „Ohrozuje to splnenie dohodnutého 3,5 percentného prebytku rozpočtu tento rok aj v ďalších rokoch,“ povedal. Grécko by malo 3,5 percentný prebytok udržať najmenej do roku 2022.

Nemecké peniaze

Mandát Junckerovej komisie končí presne tak ako aj začal – so silným dôrazom na investície. Kým v roku 2014 bol problém v nízkej úrovni investícií oproti predkrízovej úrovni, dnes sa predstavitelia Únie snažia zlepšiť kvalitu utrácania a vzťah medzi investíciami a reformami.

Komisia preto do balíčka odporúčaní zahrnula aj investičné odporúčania. Vo výnimočnej situácii sa nachádza Nemecko. Rastúci nemecký prebytok odzrkadľuje „utlmenú úroveň domácich investícii v porovnaní s úsporami v súkromnom aj verejnom sektore.

Komisia preto najväčšej európskej ekonomike odporučila, aby súkromné aj verejné investície zvýšila. Prúdiť by mali hlavne na lokálnu a regionálnu úroveň, do oblastí ako vzdelávanie, inovácie, širokopásmové pripojenie, udržateľná doprava a bývanie.

Hoci verejné investície v Nemecku minulý rok narástli o 7,7 percenta, Komisia zdôraznila, že pomer investícií zostáva pod priemerom eurozóny. Najväčšie resty majú Nemci v oblasti infraštruktúry a vzdelávania. Komisia si myslí, že Nemecko mohlo efektívnejšie využiť priaznivé ekonomické podmienky.