Pellegrini považuje konanie Komisie ohľadom talianskeho rozpočtu za predčasné

Slovenský premiér Peter Pellegrini s talianskym predsedom vlády Giuseppem Contem počas jeho návštevy Talianska. [EPA-EFE/PALAZZO CHIGI HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES]

Minister financií Peter Kažimír nedávno za Slovensko vyjadril Komisii v diskusiách s Talianskom plnú dôveru. Podľa nej taliansky rozpočet naďalej porušuje fiškálne pravidlá EÚ a preto považuje za oprávnené spusetnie konanie pre nadmerný deficit, ktoré môže skončiť finančným postihom.

Európska komisia v stredu (21. novembra) urobila prvý krok k disciplinárnemu potrestaniu Talianska za jeho expanzívny rozpočet na rok 2019.

Podľa európskej exekutívy krajina neplní kritériá Európskej únie týkajúce sa znižovania dlhu. Preto považuje „za oprávnené“ spustenie konanie pre nadmerný deficit, ktoré môže vyústiť až do pokuty pre Rím.

Kroky Bruselu smerujúce k disciplinárnemu konaniu proti Taliansku podporuje Euroskupina, teda ministrif inancií eurozóny. Slovenský premiér Peter Pellegrini ich naopak počas návštevy Talianska označil „za predčasné“.

Konanie pre nadmerný deficit by mohlo začať už za niekoľko týždňov

„Sme naďalej presvedčení, že tento rozpočet ohrozuje taliansku ekonomiku, jeho firmy, sporiteľov aj daňových poplatníkov,“ vyjadril obavy eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici.

Brusel a Rím si ohľadom návrhu talianskeho rozpočtu pre rok 2019 vymieňajú odkazy už niekoľko týždňov.

Talianska vláda plánuje v roku 2019 zvýšiť rozpočtový deficit na 2,4 percenta hrubého domáceho produktu. Predchádzajúci kabinet počítal v budúcom roku s tretinovým schodkom.

To priamo neporušuje trojpercentnú hranicu pre deficit rozpočtu, ktorou sú viazané členské krajiny v Pakte stability a rastu. Komisii vadí, že vládny návrh neznižuje štrukturálny deficit tak, ako to požaduje európska legislatíva, ale, naopak, zvýši ho o 1 percento HDP.

Komisia prvýkrát v histórii odmietla rozpočet členskej krajiny Únie

Európska komisia vydala negatívne stanovisko k návrhu talianskeho rozpočtu. Tvrdí, že pri rozhodovaní nemala na výber. Talianska vláda rozpočtové plány pre budúci rok napriek tomu meniť nemieni. 

Veľké obavy v EÚ samozrejme naďalej vyvoláva aj veľký verejný dlh (131,2 percenta), čo robí z Talianska druhú najviac zadlženú krajinu v Grécku. Ako v stredu zdôrazňoval Valdis Dombrovskis, podpredseda Komisie pre euro a sociálny dialóg, krajina nie je v stave, kedy by sa mala ešte viac zadlžovať, ale, naopak, správať sa zodpovedne.

Podľa európskej exekutívy ide o „značný nesúlad“ s fiškálnymi pravidlami Paktu stability a rastu a preto považuje „za oprávnené“ voči Taliansku spustiť konanie pre nadmerný deficit.

„Tento dnešný krok je nevyhnutným dôsledkom rozhodnutia talianskych vládnych predstaviteľov, ktorí v návrhu rozpočtu odmietli zmeniť svoje fiškálne ciele,“ objasňoval francúzsky eurokomisár.

V rámci konania o nadmernom deficite, ktoré by mohlo byť spustené v priebehu niekoľkých týždňov, Taliansko dostane pevne stanovené lehoty na zníženie rozpočtového deficitu. V opačnom prípade krajine hrozia pokuty až do výšky 0,5 percenta jeho HDP.

Ministri eurozóny Komisiu podporujú

Členské krajiny budú mať teraz dva týždne na vlastné posúdenie situácie a rozhodnutie, či súhlasia so závermi Komisie. Podľa Moscoviciho by to ale „bolo logické“. „Pripravíme samotné konanie pre nadmerný schodok a nové odporúčania pre Taliansko, ako znížiť deficit a napraviť dlh,“ dodal Moscovici.

Keď Komisia v októbri vôbec prvýkrát v histórii vrátila niektorej z krajín rozpočet na prepracovanie, ministri financií eurozóny za jej rozhodnutie postavili. O talianskom rozpočte budú financmajstri opäť diskutovať na decembrovej Euroskupine. Podľa jej šéfa, Portugalca Maria Centena, ministri podporujú kroky Komisie aj naďalej.

„Vždy sme podporovali Európsku komisiu v tomto postupe a podobných postupoch v minulosti,“ povedal Centeno po stretnutí s holandským ministrom financií Wopkem Hoekstrom.

Pellegrini chápe nárast výdavkov na podporu rastu

Z tohto pohľadu je trochu prekvapujúce stredajšie vyhlásenie premiéra Petra Pellegriniho, podľa ktorého je konanie Komisie „predčasné“.

„Ekonomická logika hovorí, ja jej celkom dobre rozumiem, že ak chcete podporiť rast, tak musíte ho nejakým spôsobom investičnými výdavkami podporiť a tu sa dostáva do protikladu s tými našimi pravidlami, ktoré nie sú veľmi flexibilné, a ktoré dokonca pôsobia procyklicky. Dokonca tá snaha škrtať rozpočty, vám v zložitých časoch ešte znásobuje negatívny dopad,“ uviedol premiér počas svojej návštevy Talianska.

Ako vysvetlil, nie je prívržencom okamžitých sankcií, ktoré by Taliansku ešte viac ublížili. „Ale tak ako Slovensko si plní svoje domáce úlohy, musíme vyžadovať od všetkých členských krajín, aby pravidlá dodržiavali, lebo potom bude z toho trhací kalendár.“

Následne ale podľa spravodajskej agentúry TASR dodal, že je presvedčený, že sa nedá jednostranne použiť nejaké pravidlo a okamžite sa vyhlási niečo za neakceptovateľné a hrozí sa sankciami, ktoré by Taliansku ešte viac ublížili.

Kažimír: Kroky talianskej vlády ohrozujú reformu eurozóny

Taliansky minister financií Giovanni Tria zopakoval, že Taliansko svoj návrh rozpočtu meniť nebude. Financmajstri ostatných krajín eurozóny vyjadrili plnú dôveru Európskej komisii. 

Šéf rezortu financií Peter Kažimír ešte na začiatku novembra hovoril o tom, že Slovensko bude pri diskusiách v eurozóne týkajúcich sa talianskeho rozpočtu plne podporovať Európsku komisiu.

„Komisia je tou inštitúciou, ktorá stráži pravidlá, ktorá ich vysvetľuje,“ tvrdil minister po novembrovom stretnutí Euroskupiny. Kažimír vtedy zároveň odmietol argumentáciu Ríma o potrebe navyšovania verejných výdavkov a zdôrazňoval, že pravidlá musia platiť pre všetky krajiny rovnako.

„ Urobili sme veľmi veľa preto, aby sme dostali do lepšej kondície eurozónu ako takú a verejné financie jednotlivých členských krajín. Každý sa snažíme plniť svoje domáce úlohy,“ vysvetľoval minister a dodal, že súčasný prístup talianskej vlády ohrozuje celkovú reformu eurozóny.