Pellegrini u Merkelovej loboval za umiestnenie unijnej agentúry do Bratislavy

Na snímke slovenský premiér Peter Pellegrini počas stretnutia s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Bratislava, 7. februára 2019. [FOTO TASR/Martin Baumann]

Slovenská vláda argumentuje hlavne tým, že na území Slovenska zatiaľ nie je ani jedna európska inštitúcia. Pripomína aj svoj konštruktívny prístup v otázke vyslaných pracovníkov a jej snahu o prehlbovanie sociálnej dimenzie EÚ.

Premiér Peter Pellegrini na štvrtkovom (7. februára) stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou zopakoval záujem, aby na území Slovenska sídlila nová Európska agentúra práce.

„Bol by som veľmi rád, keby Slovensko ako jedna z posledných krajín v tomto regióne, v ktorej nie je žiadna európska inštitúcia, mohla takúto novú agentúru na Slovensku hostiť,“

Merkelová sa priamo k podpore Slovenska v tejto veci nevyjadrila. Povedala však, že je za to, aby sa v nových členských krajinách takéto agentúry budovali. „Ostávame v kontakte a dialógu,“ deklarovala.

Slovenský premiér loboval za podporu presťahovanie ELA do hlavného mesta už v októbri u francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

TLAČOVÁ KONFERENCIA PO ROKOVANÍ S NEMECKOU KANCELÁRKOU Pozrite si tlačovú konferenciu po rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Publiée par Peter Pellegrini sur Jeudi 7 février 2019

Agentúra s takmer 150 zamestnancami

Európska komisia navrhla zriadenie Európskej agentúry práce v roku 2017. Členské štáty sa na spoločnej pozícii k ELA do rokvaní s Európskym parlamentom dohodli v decembri minulého roku.

ELA pod jednou strechou spojí niekoľko existujúcich úradov EÚ. Jej hlavnou funkciou bude pomáhať členským štátom s aplikáciou európskych pravidiel v oblasti cezhraničnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia a vysielania pracovníkov. Účasť členských štátov na väčšine činností ELA bude dobrovoľná.

Odštartovať svoju činnosť by mala v priebehu tohto roku, plne funkčná by mala byť v roku 2023.

Po ustálení bude mať rozpočet zhruba 51 miliónov eur a bude zamestnávať 144 zamestnancov.

Slovenské dôvody

O podobnú argumentáciu za zisk sídla ELA, akú v štvrtok použil Pellegrini, sa opiera aj oficiálny návrh slovenskej kandidatúry, ktorý vláda schválila v decembri.

Pripomína prísľub lídrov Únie, podľa ktorého by sa pri rozhodovaní o rozmiestňovaní sídel úradov a agentúr EÚ mali uprednostňovať nové členské štáty. Prednosť by podľa vlády zároveň mali mať krajiny, kde sa ešte žiaden unijný úrad ani agentúra nenachádza. V rámci eurozóny je jedinou takou krajinou Slovensko.

Bratislava sa uchádza o ďalšiu agentúru EÚ. Argumentuje zmierením

Umiestnenie Európskej agentúry práce v Bratislave by bolo symbolickým gestom zmiernenia po politickom spore o vyslaných pracovníkoch, píše rezort práce.

Slovensko sa podľa materiálu ku kandidatúre odhodlalo aj prihliadajúc na pozitívne reakcie diplomatických kruhov na možno kandidatúru Slovenska. „Slovensko je vnímané ako silný potenciálny kandidát s výraznou šancou uspieť“.

Ako ďalšie dôvody vláda uvádza snahu Slovenska o „prehĺbenie sociálnej dimenzie EÚ v súlade s Európskym pilierom sociálnych práv“ a tiež jej konštruktívny prístup pri revízii smernice o vysielaní pracovníkov. Umiestnenie agentúry do slovenskej metropoly by podľa vlády bolo „ústretovým gestom zmierenia“ v spore o spravodlivom pohybe pracovníkov a poskytovania služieb v EÚ.

Druhý pokus

Konečné slovo o umiestnení európskych agentúr majú členské krajiny. Zatiaľ známymi súpermi Slovenska sú Cyprus, Chorvátsko a Lotyšsko.

Slovensko sa už raz neúspešne uchádzalo o Európsku liekovú agentúru. V súboji 19 kandidujúcich krajín patrilo dokonca medzi favoritov. Hoci sa slovenská ponuka dostala aj do druhého kola tajného hlasovania v Rade EÚ, súboj o jej presídlenie z Británie, ktorá vystupuje z EÚ, napokon vyhral holandský Amsterdam.

Aj vtedy vláda expremiéra Róberta Fica požadovala zohľadnenie geografického kritéria. To napokon členské štáty podľa neho odignorovali, za čo ich verejne kritizoval.

Európska lieková agentúra pôjde do Amsterdamu

Bratislava v druhom kole svoju kandidatúu na sídlo Európskej liekovej agentúry neobhájilo. V súťaži o bankový orgán neuspela zase Praha.

„Veľkí hráči si urobili s malými hráčmi, čo chceli. Je to úplne jasné, sú to veci, ktoré budú naďalej Európsku úniu rozdeľovať,“ uviedol po hlasovaní.

Rovnako tak Európsky orgán dohľadu nad bankovníctvom bude v súvislosti s brexitom premiestnený do starého členského štátu, konkrétne do Paríža.

Presťahovanie ELA na Slovensko by preto podľa vlády mohla korigovať „silné povedomie o nedostatočnej geografickej rovnováhe rozmiestnenia agentúr v Únii“.