Peter Kažimír zažil v Rade EÚ “krst ohňom”

Kažimír Ecofin Španielsko Portugalsko

Peter Kažimír, zdroj: Rada EÚ

Slovenský minister financií Peter Kažimír včera po prvý krát predsedal Rade ministrov pre hospodárske a finančné záležitosti, Ecofin.

Túto skúsenosť sám prirovnal ku „krstu ohňom“, keďže na programe bolo hneď niekoľko ostro sledovaných tém.

Portugalsko a Španielsko

Ministri oficiálne potvrdili, že Španielsko a Portugalsko neprijali účinné opatrenia na zníženie svojich rozpočtových schodkov. Prijali tak odporúčanie Komisie, ktorá k tomuto záveru dospela minulý týždeň.

Podľa postupu pri nadmernom deficite má teraz Komisia 20 dní na to, aby navrhla sankcie pre obe krajiny. Výška pokuty bude závisieť aj od toho, ako Madrid a Lisabon odôvodnia porušenie pravidiel Paktu stability a rastu, na čo majú 10 dní.

Sankcie môžu byť maximálne vo výške 0,2 % HDP. Pre Španielsko, ako štvrtú najväčšiu ekonomiku EÚ, by to predstavovalo zhruba 2 miliardy eur. Čoraz častejšie sa však hovorí o symbolickom treste.

Nový predseda Ecofinu Peter Kažimír verí, že obe krajiny s exekutívou dospejú k „rozumnému a inteligentnému riešeniu“.

Čítajte aj: Slovensko nechce meniť otázku sankcii pre Španielsko a Portugalsko na drámu

Daňové úniky

Rada ďalej formálne prijala smernicu proti vyhýbaniu sa daňovým únikom, ktorá bola súčasťou balíka opatrení Európskej komisie z januára tohto roka.

Prijatý právny rámec obsahuje nové pravidlá, ktoré riešia najmä situácie, keď firmy alebo skupiny právnických osôb využívajú rozdiely medzi vnútroštátnymi daňovými systémami.

Prijatie smernice Kažimír označil za „dôležitý krok, ktorý potvrdzuje, že boj proti takýmto praktikám považujeme nielen za spoločnú prioritu, ale aj za spoločný záväzok“.

Boj proti praniu špinavých peňazí prioritou predsedníctva

Ministri financií tiež diskutovali o návrhu Európskej komisie na zmenu smernice o predchádzaní praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Navrhované posilnenie pravidiel je reakciou na nedávne teroristické útoky v Paríži a Bruseli, ako aj na odhalenia z Panama Papers.

Peter Kažimír na tlačovej konferencii zdôraznil, že boj proti praniu špinavých peňazí „predsedníctvo považuje za prioritu“. Rada Ecofin by teda mala v tejto otázke dospieť záveru ešte počas tohto roka.