Po ratifikácii v Nemecku sa pozornosť obracia na Slovensko

Už 11 členských štátov, ktoré platia spoločnou menou euro, schválilo navýšenie a rozšírenie právomocí záchranného valu eurozóny (EFSF), ktoré v lete odsúhlasil mimoriadny bruselský summit.

Podľa predpokladov posilnenie fondu vzhľadom k podpore opozičných strán nemeckým Spolkovým snemom bez problémov prešlo. Kancelárka Angela Merkelová si ale bola vedomá nejednotnosti vlastnej vládnej koalície, kde niekoľko poslancov kresťanskej demokracie (CDU), ich bavorskej verzie CSU a Slobodných (FDP) dalo najavo, že v tomto hlasovaní kancelárku nepodporia.

Nakoniec sa pre rozšírenie fondu vyslovilo celkovo 523 poslancov, 85 bolo proti  a 4 zákonodárci sa hlasovania zdržali. V rámci vládnej koalície zdvihlo ruku 315 poslancov, čo bolo presne o 4 viac ako bolo potrebných. Horná komora nemeckého parlamentu, Spolková rada sa bude opatreniami zaoberať zajtra. Komentátori aj politici ale neočakávajú žiadne komplikácie.

Vo Fínsku, kde bola ratifikácia tiež predmetom horúcej diskusie, zmeny schválili v stredu. Krajina dala zelenú aj príspevku k druhej pôžičke pre Grécko. Fínsko však stále trvá na tom, že podmienkou jeho pomoci je koletrál.

Pred hlasovaním je ešte šesť krajín eurozóny. Okrem Slovenska aj Rakúsko (hlasuje dnes 30.9.), Cyprus, Estónsko, Malta a Holandsko. Za najproblematickejšie je považované práve hlasovanie v Národnej rade SR, ktoré by malo prebehnúť do mimoriadneho summitu, ktorý sa Bruseli bude konať 17. a 18. októbra za účasti premiérky Ivety Radičovej.

Predseda rozpočtového výboru NR SR Jozef Kollár naznačil, že SAS bude zvažovať riešenie a dohodu, s ktorou prišla premiérka Radičová v stredu. „Chceme riešenie, ktoré bude spĺňať dve podmienky: nebudeme blokovať iné krajiny aby schválili EFSF a nebude to stáť slovenských daňových poplatníkov ani cent", povedal Kollár. SaS podľa posledných vyjadrení ponuku študuje a dovtedy zotrváva na negatívnom stanovisku.