Po vianočnom príspevku pre dôchodcov Tsipras upokojuje eurozónu

grécko eurozóna

Májový štrajk v Aténach. FOTO-TASR/AP

Po spore vyvolanom vyplatením jednorazového príspevku gréckym dôchodcom sa vzťahy medzi Gréckom a eurozónou zlepšili. Grécka vláda totiž európskych veriteľov ubezpečila, že je pripravená svoje pôvodné sľuby plniť.

Ako cez víkend uviedol šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, grécky minister financií mu v liste potvrdil odhodlanie Atén plniť pôvodné záväzky. Krajine sa tak otvára priestor na uskutočnenie nedávnej dohody o zmiernení gréckeho dlhu.

V reakcii na početné štrajky proti úsporným opatreniam a klesajúcu popularitu grécky premiér Alexis Tsipras začiatkom decembra oznámil, že grécka vláda vyplatí dôchodcom s nižšími príjmami pred Vianocami jednorazový príspevok, pričom celková vyplatená suma (pre všetkých dotknutých dôchodcov) dosiahne 617 miliónov eur.

Len niekoľko dní predtým sa pritom ministri financií eurozóny dohodli na zmiernení dlhu Grécka. Dohoda by do roku 2060 mala znížiť verejný dlh krajiny o 20 percentuálnych bodov. Po oznámení Grécka o vyplatení príspevku dôchodcom veritelia z eurozóny pozastavili implementáciu dohody o znížení dlhovej záťaže krajiny a hovorca Európskeho mechanizmu pre stabilitu uviedol, že medzinárodní veritelia musia najskôr zanalyzovať dôsledky jednorazového výdavku.

Grécko je od roku 2010 závislé od medzinárodnej pomoci. Od roku 2015 čerpajú Atény peniaze už z tretieho záchranného balíka v celkovej hodnote 86 miliárd eur.