Po vzniku AUKUSu odkladá Únia rokovania o voľnom obchode s Austráliou

Predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyen a austrálsky premiér Scott Morrison. [EC AV/Bryan R. Smith]

Ide o druhý odklad, od kedy Austrália podpísala obranný pakt so Spojeným kráľovstvom a Spojenými štátmi. Únia tak drží stranu Parížu, ktorý kvôli novej dohode prišiel o obrovský vojenský kontrakt.

Európska únia už druhýkrát odložila ďalšie kolo rokovaní o voľnom obchode s Austráliou. Vyhlásil to v piatok austrálsky minister obchodu Dan Tehan. Brusel nahnevalo rozhodnutie Canberry zrušiť kontrakt s Francúzskom v hodnote 40 miliárd USD (34,37 miliardy eur).

Austrália v septembri zrušila zmluvu s francúzskou firmou na výstavbu flotily konvenčných ponoriek. Namiesto toho sa rozhodla zostrojiť najmenej osem jadrových ponoriek s americkou a britskou technológiou po uzavretí trojstranného partnerstva v oblasti bezpečnosti s názvom AUKUS s týmito dvoma krajinami.

Zrušenie kontraktu nahnevalo Francúzsko, ktoré obvinilo Austráliu aj Spojené štáty, že ho „bodli nožom do chrbta”. Paríž odvolal svojich veľvyslancov z Canberry aj z Washingtonu.

Od multilateralizmu k „minilateralizmu“: Bude AUKUS ďalšou ranou pre transatlantickú spoluprácu?

Washington, Londýn a Canberra zakladajú novú alianciu, AUKUS. Tá by mala v indo-pacifickom regióne zamedzovať rozmachu Číny. Optimisti v NATO prízvukujú pridanú hodnotu paktu pre eurobezpečnosť.

Ako prejav solidarity s Francúzskom predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vyjadrila pochybnosti o tom, či by blok mohol uzavrieť obchodnú dohodu s Austráliou.

Austrálsky minister Tehan v piatok (22. októbra) uviedol, že 12. kolo rokovaní s EÚ sa už druhýkrát v priebehu mesiaca odkladá, tentoraz na február 2022.

Rozhovory boli predtým odložené o mesiac, na november. „Európska únia oznámila austrálskej vláde, že 12. kolo rokovaní o dohode o voľnom obchode sa uskutoční vo februári,“ uviedol Tehan vo vyhlásení.

Tehan pred niekoľkými týždňami poznamenal, že Austrália uzavrie dohodu o voľnom obchode s EÚ do konca budúceho roka.