Merkelová a Hollande veľa úľavy Grécku neponúknu

Grécky premiér Antonis Samaras, Zdroj: TASR/AP Photo/Andreas Solaro

Grécky premiér Antonis Samaras sa snaží presvedčiť európskych lídrov a predstaviteľov Trojky, že na implementáciu všetkých reforiem a ďalšie zoškrtanie štátnych výdavkov potrebuje jeho krajina viac času.

Trojka dala krajine lehotu dvoch rokov. Grécky premiér sa ju snaží predĺžiť na štyri.

Angela Merkelová a Francois Hollande by sa dnes mali stretnúť aby si zjednotili pozíciu pred rokovaním so Samarasom.

„Idem do týchto rozhovorov s vedomím, že musíme zabezpečiť, aby každý partner dostál k svojim záväzkom,“ povedala novinárom Merkelová.

Predpokladá sa, že kancelárka bude tlačiť na francúzskeho prezidenta, aby aj jeho krajina prijala niekoľko úsporných opatrení a išla tak zvyšku Európy príkladom.

S Merkelovou sa Samaras stretne v piatok a s Hollandeom v sobotu.

 „Jediné, čo chceme je dostať možnosť ´nadýchnuť sa´, aby sme mohli rozbehnúť ekonomiku a zvýšiť štátne príjmy. Viac času neznamená automaticky viac peňazí,“ povedal Samaras pre nemecký denník Bild.

Misia Trojky

Proti zmierneniu podmienok pôžičky zo strany Trojky (Európska únia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond) sú predovšetkým nemecký politici.

Parlamentný šéf nemeckej Slobodnej demokratickej strany (Freie Demokratische Partei – FDP) Rainer Bruederle je zásadne proti akémukoľvek uvoľneniu doterajších podmienok. Podľa terajších pravidiel musí Grécko skresať svoj deficit pod 3 % HDP do roku 2014. Podobného názoru ako Bruederle je aj Merkelovej konzervatívec Volker Kauder.

Francúzsko je vo svojich názoroch zdržanlivejšie. Prezident Hollande dlhodobo presadzuje podporu rastu pred úspornými opatreniami. „Prezident vždy tvrdil, že je pre Grécko nevyhnutné dodržiavať svoje záväzky, avšak zároveň by mu mala byť poskytnutá nádej na rast,“ povedal jeden z poradcov prezidenta.

Berlín by sa mohol s Parížom dohodnúť, ak aj nie na posunutí plnenia cieľov, tak aspoň na iných úľavách, ak Trojka skonštatuje, že Grécko v princípe plní podmienky záchranného balíka.  

„Keď ide o Grécko, nemôžeme zmeniť podstatu záchranného balíčka alebo manipulovať so zásadou podmienenosti. Viem si však predstaviť, že by sme mohli prispôsobiť niektoré veci terajšiemu systému, ako napríklad úrokové sadzby alebo splatnosť úveru, tak ako sme to urobili aj pri prvom balíčku,“ povedal nemecký poslanec za stranu kresťanských demokratov (CDU) Norbert Barthle

Posledná šanca

Podľa šéfa Euroskupiny Jean-Claude Junckera stojí Grécko pred svojou „poslednou šancou“. Zároveň však dodal, že akékoľvek zmiernenie podmienok pôžičky bude závisieť od zistení Trojky.

„Čo sa týka bezprostrednej budúcnosti tak je lopta na gréckej strane,“ povedal Juncker počas svojej návštevy Atén. „V skutočnosti je toto posledná šanca a grécky občania by to mali vedieť,“ dodal.

Medzitým sa Merkelová a Hollande snažia aspoň z časti obnoviť partnerstvo z čias bývalého francúzskeho prezidenta Sarkozyho.

„Európska únia sa bude musieť v druhom polroku 2012 zaoberať dôležitými otázkami, vrátane Grécka, ďalšiemu rozvoju hospodárskej a menovej únie a nezávislému bankovému dohľadu pre Európu,“ povedal hovorca Angely Merkelovej Steffen Seibert.

„Sú záležitosti, na ktorých by sa malo Nemecko a Francúzsko zhodnúť a nájsť spoločnú cestu,“ dodal Seibert.

„Nie je to len o vyrovnávaní rozpočtu, aj keď sa toho musíme držať, ale aj o raste,“ povedal francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault

Podľa niektorých nemeckých komentátorov bude veľmi ťažké obnoviť spojenectvo aké fungovalo za éry „Merkozy“. Dôkazom má byť aj fakt, že obaja predstavitelia plánujú poskytnúť pred svojím stretnutím iba krátke vyjadrenie a nie plnohodnotnú tlačovku po rokovaní ako býva zvykom.

„Grécko je po letnej prestávke prvým veľkým testom pre Merkelovú a Hollandea,“ tvrdí Daniel Schwarzerová z Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné vzťahy. „Hollande bude musieť v septembri predložiť svoj rozpočet pre rok 2013.“

Keďže sa Hollandeovi podarilo pretlačiť popri fiškálnom pakte aj tzv. pakt pre rast, bude Merkelová podľa niektorých jej kolegov pozorne sledovať, či Francúzsko dodrží svoje rozpočtové ciele.

„Ak sa Hollande vzdá svojich cieľov pre rastúci domáci politický odpor, môžeme len veľmi ťažko očakávať bolestivé reformy zo strany štátov ako Taliansko či Španielsko,“ skonštatoval situáciu jeden z členov nemeckej vlády, ktorý chcel zostať v anonymite.

EurActiv / Reuters