Podpora občanov eurozóny pre euro sa druhý rok po sebe drží na rekordnej úrovni

Ilustračný obrázok. [EPA/OLIVER BERG]

Väčšina Slovákov považuje spoločnú európsku menu za dobrú vec pre krajinu aj Európsku úniu.

Európska komisia v utorok zverejnila v poradí už 17. prieskum Eurobarometra na tému obľúbenosti spoločnej meny euro medzi občanmi 19 členských krajín eurozóny.

Výsledky prieskumu ukazujú, že podpora eura medzi občanmi eurozóny je najvyššia v poradí už druhý rok za sebou. Tohtoročný októbrový prieskum naznačil, že až 74 percent opýtaných súhlasí s tvrdením, že euro je pre Európsku úniu ako celok dobrá vec, a 64 percent si myslí, že jeho prijatie bolo prospešné pre ich vlastnú krajinu.

Podpora eura v EÚ rastie. Spokojných je aj osem z desiatich Slovákov

Po prvýkrát od vypuknutia ekonomickej krízy je väčšina Európanov spokojná so súčasnou hospodárskou situáciou v EÚ.

Opačný názor má 15 percent respondentov. Podpora pre euro bola aj v tomto roku (podobne ako vlani) najvyššia v Írsku (85 percent), Luxembursku (80 percent) a Rakúsku (76 percent). Najmenej presvedčení o výhodách eura sú podľa prieskumu občania Cypru, Talianska, Belgicka a Francúzska.

Na Slovensku má názor, že euro je dobré pre EÚ, 79 percent respondentov a 69 percent opýtaných Slovákov odpovedalo, že euro je dobré pre ich krajinu.

Správa uvádza, že 27 percent opýtaných občanov eurozóny – rovnako aj slovenských respondentov – sa v prieskume vyjadrilo, že vďaka spoločnej mene sa cítia byť viac Európanmi než predtým, ako ich krajina vstúpila do eurozóny.

Podpora EÚ na Slovensku stúpla. Členstvo oceňuje každý druhý Slovák

Slováci od Európskej únie očakávajú lepšiu ochranu pred terorizmom a migráciou. Členstvo v EÚ má pre nás hlavne ekonomické výhody.

Viac ako dve tretiny (69 percent) opýtaných sa vyjadrili, že medzi krajinami eurozóny by mala byť väčšia koordinácia hospodárskych politík. Na Slovensku má tento názor 53 percent opýtaných.

Súčasťou prieskumu bola aj otázka týkajúca sa zrušenia jedno- a dvojcentových euromincí. V prospech zrušenia týchto mincí sa vyslovilo 64 percent opýtaných v eurozóne, na Slovensku by “drobné” mince zrušilo až 73 percent respondentov.

Na prieskume sa zúčastnilo približne 17.500 respondentov v 19 krajinách eurozóny, ktorí sa k uvedenej téme vyjadrili telefonicky v období 15. až 16. októbra 2018.