Poliaci možno požičajú Grékom miesto Slovákov

zdroj: flickr, autor: krakus2

Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso na jeho výzvu odpovedal slovami, že exekutíva podporuje solidárny prístup, no musia s ním  súhlasiť všetky členské štáty. Počas včerajšej tlačovej konferencii v Bruseli poľský prezident uviedol, že jeho krajina bude konzistentne vyzývať k európskej integrácii. Poľsko preberie rotujúce predsedníctvo EÚ po Maďarsku, v druhej polovici roka 2011.

Na rozdiel od svojho euroskeptického predchodcu Lecha Kaczyńskeho, ktorý zahynul počas tragického pádu leteckého špeciálu začiatkom apríla, Komorowski sa javí ako silný podporovateľ európskej integrácie, no podobne ako väčšina poľských lídrov, aj on chce pre svoju krajinu v rámci Únie získať prominentné postavenie.

„Vyzerá to tak, že sa otvára nová politická príležitosť […] Poľsko má záujem o posilnenie solidarity v Európskej únii,“ vyhlásil Komorowski, pričom využil symbolické slovo, ktoré malo dôležitý význam v histórii jeho krajiny a Európy.

Začiatkom 80-ych rokov vznikla odborová organizácia Solidarita, ktorá prispela k pádu komunistického režimu nielen v Poľsku, ale aj ostatných východoeurópskych štátoch.

„Sme otvorení participovať na všetkých rozhodnutia, ktoré budú vyjadrením solidarity a zároveň očakávame, že udržanie kohéznych fondov,“ povedal na adresu regionálnej politiky EÚ. „Je veľmi dôležité, aby sa solidarita stala skutočnosťou v rôznych fázach európskej integrácie, pre rôzne krajiny,“ dodal prostredníctvom tlmočníka.

„Poľsko je pripravené zapojiť sa do istých projektov, ktoré pre nás možno nie sú povinné, napríklad tie vzťahujúce sa na členov eurozóny,“ tvrdí poľský prezident. Jeho odkaz môže byť znakom, že Poľsko je pripravené podieľať sa na záchrannom balíku pre Grécko, ktoré Slovensko, ako riadny člen eurozóny odmietlo.

Na oplátku podľa jeho slov bude Varšava očakávať, že redistributívne politiky v prospech chudobnejších regiónov budú aj naďalej tvoriť významný podiel budúceho európskeho rozpočtu. Komorowski sa vyjadril aj k priamym platbám farmárom, ktoré by podľa jeho slov mali fungovať podľa rovnakého princípu ako v súčasnosti. „Chcem participovať na týchto projektoch, lebo ide o vyjadrenie európskej solidarity,“ zdôraznil Komorowski.

Barosso na to odpovedal vyhlásením, že za európske regionálne fondy bojuje celý život. Toho dôkazom je aj fakt, že jeho rodné Portugalsko je jedným z najväčších príjemcov z kohéznej politiky, odkedy v roku 1986 vstúpilo do EÚ. „Čo je teraz dôležité, je podpora všetkých členských štátov EÚ,“ dodal.

Komorowski sa v duchu solidarity vyjadroval aj smerom ku krajinám mimo Únie. Podľa jeho slov bude Varšava bojovať o väčšiu integráciu Moldavska.

Po boku predsedu Európskeho parlamentu Jerzyho Buzeka, Komorowski vyhlásil, že obhajuje oživenie Weimarského trojuholníka, skupiny zahŕňajúcej Poľsko, Nemecko a Francúzsko. Združenie krajín bolo aktívne pred vstupom Poľska do EÚ v roku 2004. Po Bruseli poľský prezident navštívi Paríž a Berlín.

  • 8. – 11. septembra: Barroso a Komorowski sa opäť stretnú na Ekonomickom fóre v poľskej Krynici.