Poliaci si na euro asi ešte počkajú

Poľská vláda pripúšťa, že rok 2012 je nereálny, pretože recesia narušila stav verejných financií, avšak zatiaľ svoj cieľový rok vstupu do eurozóny nezmenili.

„V súčasnosti pracujeme na Národnom strategickom pláne na prijatie eura, ktorý zverejníme pravdepodobne koncom júla, začiatkom augusta,“ vyhlásil tajomník poľského ministra financií a splnomocnenec vlády pre zavedenie eura Ludwik Kotecki.

O presnom roku sa nezmienil, no členovia Rady pre menovú politiku poľskej centrálnej banky (MPC) odhadujú, že euro v krajine nezavedú skôr ako v roku 2014.

„Akokoľvek sa na to pozrieme, vstup do ERM-2 je možný v druhom polroku 2012 (najskôr) a do eurozóny v rozmedzí 2014 – 2015,“ povedala Halina Wasilewska-Trenknerová, bývalá poľská ministerka financií, členka MPC.

Kandidátska krajiny musí kurz svojej meny udržať v režime ERM-2 (výmenný mechanizmus) minimálne dva roky pred prijatím eura.

Podľa originálneho plánu poľskej vlády, by do ERM-2 musel vstúpiť koncom júna. Vláda nevylúčila možnosť vstupu v druhej polovici tohto roka, no väčšina ekonómov si myslí, že je to len veľmi málo pravdepodobné. Analytici dlhodobo protestovali, že rok 2012 je príliš ambiciózny.

Podľa Medzinárodného menového fondu je rok 2013 najskorším možným termínom na prijatie eura v Poľsku. „Komentáre Wasilewskej-Trenknerovej odrážajú oveľa reálnejší pohľad na vstup do eurozóny ako má poľská vláda. Tieto komentáre môžu byť pre „euronadšencov“ znakom toho, že euro tak skoro v Poľsku nehrozí,“ povedal analytik Danske Bank Lars Rasmussen.  

(EurActiv / Reuters)