Politici vyvracajú špekulácie o navýšení eurovalu

Minister financií Peter Kažimír uviedol, že úvahy o možnom štvornásobnom zvýšení kapacity vznikajúceho Európskeho mechanizmu pre stabilitu, tzv. trvalého eurovalu, z dohodnutých 500 miliárd eur na 2 bilióny eur, sú len špekuláciou. Informácie priniesol minulý víkend nemecký týždenník Der Spiegel.

Tieto fámy sa podľa Kažimíra priebežne objavujú v médiách aj preto, lebo situácia v eurozóne a špeciálne v Grécku je stále neprehľadná.

Vo štvrtok (27.9.) sa lídri vládny strán v Grécku dohodli na podobe úsporného balíka na roky 2013 a 2014. Ten je podmienkou pre uvoľnenie ďalšej časti zo záchranného úveru od krajín eurozóny a Medzinárodného menového fondu. Deň pred rokovaním v Aténach proti úsporným opatreniam demonštrovalo 50.000 ľudí.

Po dokončení úsporného balíka ho grécka vláda predloží kontrolórom takzvanej Trojky (Európska komisia, ECB, MMF). Správa medzinárodných veriteľov o vývoji v Grécku mala byť pôvodne známa už v septembri, jej zverejnenie sa však stále odkladá. Minister Kažimír priznal, správa Trojky je kľúčová.

„Sme do istej miery nervózni, že sa tá správa neustále odkladá. Je čas, aby bolo nastavené zrkadlo, aby sa nevytvárali rôzne fámy a scenáre v médiách," konštatoval Kažimír.  

Vysvetľujúca interpretácia

V Bruseli sa včera konalo stretnutie zástupcov strán zmluvy o zriadení ESM, ktorý by mal nadobudnúť platnosť 8. oktobra. Dohodli sa na vysvetľujúcom vyjadrení, ktoré zabráni špekuláciám o tom, že by mohlo dôjsť k nekontrolovanému navyšovaniu mechanizmu.

„V nadväznosti na rozhodnutie nemeckého ústavného súdu v súvislosti s trvalým eurovalom bolo nevyhnutné urobiť takzvané interpretatívne vyhlásenie skôr, ako trvalý euroval nadobudne platnosť," uviedol pre TASR vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Ivan Korčok.

Ivan Korčok zdôraznil, že sa nemení obsah zmluvných záväzkov. Tie už boli ratifikované. Diplomati prijali iba explicitné, presné interpretačné vyhlásenie, ktoré hovorí o tom, že žiadne ustanovenie zmluvy o EMS sa nesmie vykladať a aplikovať takým spôsobom, aby viedlo k vyššej platobnej povinnosti, ako je zodpovedajúci podiel na schválenom základnom imaní trvalého eurovalu.

Podľa slovenského diplomata to z právneho aj praktického hľadiska vylučuje možnosť, aby trvalý euroval bol navýšený bez explicitného súhlasu niektorej zo zmluvných strán.

„Je to taká posledná bodka predtým, ako začne euroval naozaj fungovať,“ dodal Korčok.

(EurActiv/TASR)