Poľsko bude za svoje veto pykať

ropa plyn

Pozadie:

Poľsko v pondelok, 13. novembra 2006, ako jediná členská krajina EÚ vetovala dohodu o „spoločnom postoji“, ktorý Únia plánuje zaujať  pri nadchádzajúcich rozhovoroch o novom energetickom pakte medzi EÚ a Ruskom, čím pripravila veľké prekvapenie pre zvyšných 24 členov, vrátane Lotyšska, ktoré najviac chápe obavy Poľska.

Otázky:

Varšava žiada od Ruska ústupky v otázke sprístupnenie svojho energetického trhu a plynových rúr európskym investorom. Varšava zablokovala rozhovory o spoločnom stanovisku EÚ práve z dôvodu, že nestanovuje ratifikáciu Zmluvy o energetickej charte zo strany Ruska ako zásadný predpoklad podpísania novej zmluvy medzi EÚ a Ruskom.

Poľsko tiež trvá na tom, aby Moskva vyslala politický signál, že ukončí embargo na poľské mäso a zeleninu, ktoré uvalilo ešte začiatkom roku 2005 z bezpečnostných dôvodov, pretože potraviny údajne ohrozovali zdravie spotrebiteľov. Poľskí diplomati však už dnes tvrdia, že reformy, ktoré krajina uskutočnila v spôsobe certifikácie potravín na to už nedávajú dôvod. Preto je podľa nich postoj Ruska v tejto veci výlučne spôsobom, akým chce Moskva dráždiť svojho najväčšieho kritika v radoch EÚ.

Diskusie medzi členskými štátmi o podmienkach novej dohody medzi EÚ a Ruskom budú napriek všetkému naďalej pokračovať. Aktuálna dohoda môže byť predĺžená do roku 2007. Poľsko však bude musieť čeliť tlaku zo strany ostatných členských štátov, aby prestalo blokovať rozhovory, ako aj kritike za poškodzovanie európskej jednoty vo vzťahu k Rusku.

Pozície:

Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner uviedla: „Všetci sme žiadali Poľsko, aby uvoľnilo blokádu.“ Dodáva, že obchod s mäsom a zeleninou je výlučne bilaterálnym problémom medzi Poľskom a Ruskom, s ktorým Brusel nedokáže pomôcť inak, než rolou mediátora pri riešení konfliktu.

Poľský minister pre európske veci Witold Sobkow si myslí, že „je ťažké získať pochopenie EÚ. Naďalej pretrváva akési rozdelenie na EÚ15 a EÚ10. Ak krajiny EÚ15 presadzujú svoje národné záujmy, je to v poriadku, ak to však robíme my, tak len „blokujeme“.

Poľská ministerka zahraničných vecí Anna Fotyga sa vyjadrila: „Nepovolíme, pokiaľ nedostaneme od Ruska explicitný signál. Pre nikoho by nemalo byť prekvapujúce, že využívame nástroje, ktoré máme k dispozícii.”

Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier by rád vedel, či bolo poľské veto “dostačujúcim a definitívnym postojom“. „Znova som sa snažil dokázať, že Poľsko by malo prehodnotiť svoj postoj,“ uviedol.

Ruský veľvyslanec v EÚ, Vladimir Čižov, zdôraznil, že Moskva považuje jednotu Únie v otázkach energie, ako aj rôznych iných, za slabú. „Už pred dvoma rokmi sme varovali našich partnerov v Európskej únii pred možnými ťažkosťami, ktorým budú musieť čeliť po rozšírení EÚ. Želáme našim partnerom veľa šťastia v riešení svojich vnútorných problémov.“

Ďalšie kroky:

  • Ďalší summit s Moskvou sa bude konať 24. novembra 2006.