Poľsko naďalej blokuje zahájenie rokovaní s Ruskom

Pozadie:

Poľsko sa na začiatku minulého týždňa rozhodlo postaviť proti zahájeniu európsko-ruského vyjednávania o obnove zmluvy o partnerstve. Varšava trvá na tom, aby Rusko odvolalo embargo, ktoré vlani uvalilo na dovoz poľského mäsa a rastlinných produktov. Toto opatrenie údajne spôsobí Poľsku ročne stratu vo výške 400 miliónov eur. Moskva svoj postoj obhajuje bezpečnostnými dôvodmi.

Poľsko sa tiež usiluje o to, aby Rusko podpísalo Energetickú chartu. To však Moskva stále odmieta.

Európsko-ruskému summitu ktorý sa má konať už v sobotu, 24. novembra 2006, tak hrozí kríza, keďže jednania o zmluve o partnerstve a spolupráci nemôžu byť formálne zahájené, pokiaľ EÚ nezíska mandát od všetkých členských krajín.

Existujúca zmluva o európsko-ruskom partnerstve bola podpísaná v roku 1997. V budúcom roku má jej platnosť vypršať. Nová dohoda má pokryť oblasti energetiky, obchodu, ako aj ľudských práv.

Otázky:

Matti Vanhanen, premiér Fínska, ktoré v tomto polroku predsedá Európskej únii, priletel v piatok do Varšavy, aby sa pokúsil primeť poľského premiéra Jaroslawa Kaczyńskeho k zmene postoja, čo sa mu však nepodarilo. Vanhanen po stretnutí s Kaczyńským uviedol pre novinárov, že sa obom štátnikom ani po dlhom rozhovore nepodarilo nájsť riešenie. Fínsky premiér podľa svojich slov predložil Kaczyńskemu návrh, ktorý by poľská strana mala zvážiť. Neupresnil však, o aký návrh šlo.

Portál EUBusiness.com po návšteve fínskeho premiéra vo Varšave citovala hovorcu poľskej vlády Jana Dziedziczaka, ktorý pre televíznu stanicu TVN24 uviedol, že Poľsko bolo „pripravené fínsky návrh prijať len za predpokladu, že by bol upravený do realistickejšej podoby“.

Kaczyński už pred príletom fínskeho premiéra dával najavo, že sa Poľsko nenechá len tak odsunúť na vedľajšiu koľaj. „Verím, že fínske predsedníctvo nájde riešenie. To je jeho práca. Avšak riešenie musí zodpovedať tiež poľským záujmom,“ uviedol poľský premiér.

Varšava tvrdí, že ruské embargo je neoprávnené, má politické pozadie a Moskva ním len vytvára nátlak na poľskú konzervatívnu vládu, ktorá sa s Ruskom ostro stretla už v niekoľkých prípadoch. Rusko podľa premiéra Jaroslawa Kaczyńskeho nejedná s Poľskom ako s členskou krajinou EÚ. Poľsko je presvedčené, že veterinárne kontroly sú v krajine prísnejšie než v niektorých iných členských štátoch EÚ a neexistujú preto žiadne dôvody pre uvalenie embarga.

Oprávnenosť týchto tvrdení majú v súčasnosti v Poľsku pripraviť odborníci z Európskej komisie. Komisia vyzvala i odborníkov z oboch krajín, aby sa k nim čo najskôr pripojili a pomohli im nájsť spoločné riešenie.

Rusko však takýto postup odmieta. Embargo mieni odvolať výlučne na základe informácií, ktoré mu poskytnú vlastní odborníci.

V prípade, že by nebola dohoda uzavretá včas, by však podľa EÚ nedošlo k právnemu vákuu. Počas prechodnej doby by platila i naďalej existujúca zmluva.

Pozície:

Napriek neúspešnému piatkovému rokovaniu s fínskym kolegom poľský premiér Jaroslaw Kaczyński v sobotu naznačil, že riešenie by mohlo byť na obzore. Fínsky návrh je podľa neho „dôležitým krokom vpred“, je však treba ho ešte doladiť. „Stále na tom pracujeme“, povedal a dodal, že je pri hľadaní východiska optimistický. „V žiadnom prípade však neprijmeme také riešenie, ktoré by postrádalo precíznosť a slúžilo len k zachovaniu súčasnej situácie.“

Litovský premiér Gediminas Kirkilas na sobotnom stretnutí vyjadril Kaczyńskemu podporu. „Je mimoriadne dôležité, aby sme prinútili Rusko správať sa vo vzťahoch s EÚ ako partner,“ uviedol Kirikilas.

Hovorkyňa fínskeho predsedníctva Sanna Kangasharju uviedla pre denník International Herald Tribune, že situácia je veľmi náročná. „Výsledok summitu visí na vážkach. Momentálne čakáme na odpoveď zo strany Poľska. Lopta je na ich strane.”

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov uviedol pre Interfax, že Rusko taktiež pracuje na riešení patovej situácie. Povedal: „Vyriešime tento problém na  bilaterálnej báze. Naši experti už o tom informovali poľskú stranu.“

Ďalšie kroky:

Európska únia by mohla nájsť východisko behom tohto týždňa, keď sa stretnú ministri poľnohospodárstva, financií, dopravy a energetiky.