Poľsko nechce plynovod, ale jadrovú elektráreň

 

Krátka správa

Poľský premiér Kazimierz Marcinkiewicz 11. mája odmietol správy poľských a nemeckých médií, že jeho krajina sa bude podieľať na navrhovanom projekte pobaltského plynovodu, a označil spoluprácu Poľska s Ruskom a Nemeckom v tejto oblasti za „úplný výmysel“. Denníky Rzeczpospolita and Süddeutsche Zeitung totiž napísali, že projekt plynovodu bude financovať EÚ, alebo prinajmenšom niektoré z jej členských štátov, a že Varšava sa na ňom bude tiež podieľať. Plynovod by mal podľa všetkého spájať Sibír s Nemeckom, obchádzajúc Poľsko, pobaltské krajiny a Ukrajinu.

Podľa denníka Rzeczpospolita Varšava nedávno predstavila nový návrh účasti na projekte, pretože „to zvýši význam Poľska v otázke dodávok zemného plynu pre západných spotrebiteľov“.

V ostrom stanovisku Marcinkiewicz správu poprel a uviedol, že škodí jeho dobrému menu a nezodpovedným spôsobom zasahuje do vzťahov Poľska s Nemeckom a Ruskom. Premiér zdôraznil, že Poľsko je stále proti rusko-nemeckému projektu plynovodu, ktorý považuje za ohrozenie svojej energetickej bezpečnosti a ekologickú hrozbu.

Rzeczpospolita však trvá na svojich informáciách.

Šéf poľskej Národnej atómovej agentúry Jerzy Niewodniczanski medzitým oznámil, že Varšava má záujem podieľať sa na spoločnom projekte jadrovej elektrárne s Litvou, Lotyšskom a Estónskom. „Ak by sme boli spoločnými vlastníkmi [tejto elektrárne], mali by sme elektrinu, a zároveň i ideálne miesto na experimentovanie a školenie personálu pre ďalšiu [jadrovú] elektráreň v Poľsku,” povedal Niewodniczanski pre noviny Zycie Warszawy.