Poľsko: nového prezidenta víta opatrný optimizmus

Bronislaw Komorowski

Voľby v nedeľu (4.júla) boli nakoniec dramatickejšie, než predpovedali prieskumy. Asi o desiatej večer sa zdalo, že Komorowski zvíťazil s 50,6% hlasov oproti 49,4%, ktoré mal získať Jarosław Kaczyński, líder konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť, a dvojča bývalého prezidenta Lecha Kaczyńskeho, ktorý umrel pri leteckom nešťastí v apríli.

No po spočítaní 21% hlasov bol výsledok stále nerozhodný a krátko pred polnocou sa zdalo, že víťazom je Kaczyński s 50,4% hlasov. Ďalšie výsledky prišli okolo jednej nadránom, po spočítaní 80,39% hlasov. Komorowski opäť prebral víťazstvo s 51,3%.

Tento trend sa potvrdil a po sčítaní 95% hlasov mal Komorowski 52,9% oproti 47,4% pre Jarosława Kaczyńského. Podľa konečných výsledkov dalo Komorowskému v druhom kole volieb hlas 53,01% voličov. Jeho rival získal 46,99%.

Komorowski víta vysokú účasť

V prvých reakciách Komorowski poukázal na relatívne vysokú účasť (viac ako 55%), vďaka ktorej to nie je jeho osobné víťazstvo, ale „víťazstvo demokracie“. Na voľbách sa mohlo zúčastniť viac ako 23 miliónov Poliakov.

Komorowski, ktorý sa stal štvrtým poľským prezidentom od pádu komunizmu, je ako politik známy pokojnou povahou. Doteraz zastával post predsedu parlamentu.

Kaczyński priznal porážku. Dodal však, že jeho cieľom je zmeniť Poľsko a je optimistom pokiaľ ide o nastávajúce komunálne a parlamentné voľby na budúci rok.

Bývalý stredo-ľavý prezident Aleksander Kwasniewski vyslovil uspokojenie s výsledkami. Po týhto voľbách má Občianska platforma „100% moc a 100% zodpovednosť“ a bude musieť naplniť sociálne očakávania mnohých Poliakov.

Komorowskeho označil za skúseného politika a úprimného človeka.

Podľa bývalého disidenta a súčasného šéfredaktora denníka Gazeta Wyborcza leží pred Občianskou platformou po voľbách obrovská výzva. „Občianska platforma bude mať pohodlie moci a nebude sa už v reforme štátu môcť na nič vyhovoriť. Teraz nastal čas dlho sľubovaných reforiem.“

Podľa premiéra Donalda Tuska by malo Poľsko robiť rozumnú a prísnu hospodársku politiku. Vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby v roku 2011 to však nebude ľahká úloha, poznamenal premiér.

Sociológ a komentátor ľavicového týždenníka Krytyka Polityczna Sławomir Sierakowski neočakáva, že Občianska platforma vykoná potrebné reformy verejných financií a rozpočtu. „Kto teraz poskytne alibi, keď už prezident nie je viac spojený s opozíciou? Čo bude pre Občiansku platformu dôležitejšie – znovuzvolenie v 2011, alebo uskutočnenie jej vlastného programu?“

Profesorka sociológie Jadwiga Staniszkis poukázala na dobrý výsledok Jaroslawa Kaczyńského. Podľa nej nie je porazeným, keďže jeho štartová pozícia bola omnoho horšia a nakoniec dokázal byť pre Komorowskeho silným rivalom.

Bývalý premiér Jan Oleszewski nie je nadšený. Podľa neho je Poľsko stále silno rozdelené na bohaté a chudobné. Protirečí mu však politický analytik, profesor Janusz Czapinski, podľa ktorého sú hlboké rozdiely, o ktorých Olszewski hovorí, najmä ideologické a symbolické.

Pozície

Poľsko si po víťazstve Bronislawa Komorowského v prezidentských voľbách upevní svoju pozíciu v Európskej únii, povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. Komorowského Poľsko „bude stále viac prosperovať v rámci Európskej únie a bude naďalej pozitívnou silou pri rozvoji európskej demokracie“, vyhlásil Barroso. Zdôraznil, že Poľsko potrebuje „dobrú spoluprácu a komunikáciu“ so svojimi partnermi, a dodal, že Komorowski počas svojej kariéry ukázal tieto schopnosti, uvádza agentúra TASR.

Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek je presvedčený, že zvolenie Bronislawa Komorowského za prezidenta krajiny zaručí Poľsku aj úspešné zvládnutie úloh počas predsedníctva v Rade Európskej únie, ktoré na Poľsko čaká v druhej polovici roka 2011. „Bronislaw Komorowski bude prezidentom jednoty a zmierenia a bude spoľahlivým a istým vysokým predstaviteľom Poľska. Bude rovnako garanciou spolupráce s poľskou vládou, ktorá je žiaduca v nadchádzajúcom období poľského predsedníctva v EÚ. Táto kooperácia zaručí úspech tak pre Poľsko, ako aj pre celú Európsku úniu,“ reagoval podľa TASR na výsledok volieb Buzek.

„Gratulujem Bronislawovi Komorowskému k zvoleniu do funkcie poľského prezidenta. Želám mu veľa šťastia a úspechov a teším sa na spoluprácu pri riešení výziev, ktorým Poľsko i EÚ čelia“, napísal v oficiálnom liste Stály predseda Rady Herman Van Rompuy.

Víťazstvo Bronisława Komorowského môže podporiť złoty, no dôležité hospodárske reformy nemožno očakávať, píše Warsaw Business Journal.

Podľa ekonómov privítajú investori Komorowského s miernym uspokojením – spolupráca vlády Občianskej platformy a prezidenta z tej istej strany môže uľahčiť cesty hospodárskym reformám.

„Komorowského úspech môže do týždňa posilniť złoty o 2% a znížiť rozdiel v úrokových mierach poľských a nemeckých dlhopisov o 0,3%“, tvrdí ekonóm BNP Paribas Michał Dybuła.

Nik však neočakáva zázračné vyriešenie verejných financií. „Trhy pravdepodobne zareagujú na zvolenie Bronislava Komorowského slabým optimizmom. No budú ďaleko od entuziazmu“, tvrdí ekonóm Danska Bank, Lars Christensen.