Poľsko žiada od MMF viac ako 15 mld eur

Poľsko by sa malo stať prvou európskou krajinou, ktorá využije prostriedky z MMF, posilneného na základe dohody lídrov skupiny G20 na summite začiatkom apríla v Londýne. Na posilnenie bankových rezerv a imunity krajiny voči kríze žiadajú 20 miliárd dolárov (viac ako 15 miliárd eur).

Podľa poľského ministra financií Jaceka Rostowského tak rezervy pre Národnú banku Poľska stúpnu o tretinu. Hlavným cieľom je nadobudnúť stabilitu pre zlotý, tá je aj jednou z podmienok pre zavedenie eura. Podľa ambícií poľskej vlády by sa mali stať členom eurozóny začiatkom roka 2012.

Žiadosť našich severných susedov sa v radoch MMF stretla s pozitívnou odozvou. Poľsko by malo byť druhou krajinou sveta po Mexiku, ktoré využije novú schému prístupu k prostriedkom MMF a nebudú musieť splniť toľko podmienok ako v minulosti.

Lídri skupiny G20 sa na summite v Londýne dohodli na posilnení rezerv Medzinárodného fondu o 500 miliárd dolárov (370 miliárd eur), čím sa jeho zdroje zvýšili na 750 miliárd dolárov (556 miliárd eur). EÚ sa na sume podieľa čiastkou 75 miliárd eur.