Pomalá obnova visí nad politikou vo východnej Európe

Zdroj: Flicr

Vyhliadky na hospodársku obnovu sú v členských štátoch v strednej a východnej Európe stále slabé, uvádza správa Svetovej banky. Výkon desiatich nových členských štátov – Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Slovinska a Bulharska – sa k predkrízovej úrovni nezačne blížiť skôr ako v druhej polovici roku 2011.

„Úverovanie smerom do súkromného sektora je naďalej slabé. Nezamestnanosť neustále rastie. Obdobie bez práce sa predlžuje a vyhliadky na uplatnenie robotníkov so základným vzdelaním a malými pracovnými skúsenosťami sú v najbližším rokoch takmer nulové,“ uvádza správa.

Svetová banka odhaduje, že v roku 2011 by už všetkých desať krajín mohlo síce rásť, no zároveň budú čeliť viacerým hrozbám. Ich rast, export, výroba, úvery, tvorba pracovných miest sú príliš závislé od západných krajín, ktorých obnova je rovnako krehká.

Nezamestnanosť na vzostupe

Nezamestnanosť v regióne stúpla zo 6,5 % v júni 2008 na 9,5 % v januári 2010 – z 2,9 milióna nezamestnaných na 4,6 milióna. V tomto období o 16 percentuálnych bodov stúpla nezamestnanosť v Lotyšsku, o 10 v Estónsku a Litve a menej ako o 4 na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Slovinsku, Bulharsku, Poľsku a Rumunsku.

Počet ľudí bez práce stúpne z 4,1 milióna v roku 2009 na 4,4 milióna v roku 2010. Všetky vlády okrem rumunskej v tomto roku očakávajú vyššiu nezamestnanosť ako vlani. Pre slabú obnovu podniky budú odkladať najímanie nových zamestnancov, kým rast nebude založený na pevných základoch, uvádza správa.

Svetová banka varuje, že hlavnou výzvou, ktorej čelia vlády v regióne je zabrániť, aby sa z cyklického rastu nezamestnanosti nestala štrukturálna nezamestnanosť.

Slabá úroveň rastu, odložené euro, slabá nákupná sila

Región by sa do pozitívnych čísel mal vrátiť už tento alebo budúci rok, no v oveľa menšej miere ako pred krízou. Podľa národných vlád po 3,6-percentnej kontrakcii v roku 2009 by v roku 2010 mali expandovať o 1,6 % a v roku 2011 o 3,6 %. Aj keď nové členské krajiny rastom predbehnú západné štáty, obnova bude len veľmi slabá.

Česko, Poľsko, Maďarsko ani Poľsko, kde flexibilný kurz hral kľúčovú rolu pri riešení šokov spôsobených finančnou krízou,  stále nestanovili dátum, kedy by chceli zaviesť euro. Estónsko si stanovilo cieľ v roku 2011, Bulharsko v 2013, Lotyšsko a Litva v 2014 a Rumunsko v 2015.  

Nákupná sila v regióne (okrem Poľska) by mala aj v roku 2011 klesnúť v porovnaní s predkrízovým obdobím. Najnižšiu kúpyschopnosť obyvateľstva odhadujú v Bulharsku a najvyššiu v Slovinsku.

Pozície:

Finančná a hospodárska situácia bude mať značný vplyv na výsledky nadchádzajúcich volieb, tvrdí to profesor Jean-Michel de Waele, profesor politickej vedy na Université Libre de Bruxelles (ULB). Výnimkou je podľa jeho slov Poľsko. Vládnuca Platforma Obywatelska (PO) založená súčasným premiérom Donaldom Tuskom, sa vyhla populistickým tendenciám a posunula sa ešte viac do stredu.

„V Maďarsku, Slovensku a v Českej republike, kde voľby prebehnú v máji, to vyzerá, že finančná kríza značne zasahuje do politiky. Je to dôsledkom toho, že vlády nesprávne reagovali na hospodársku krízu a hrali nacionalistickou kartou,“ tvrdí profesor.

„V Maďarsku Fidesz obyvateľom nemôže dať veľké ekonomické sľuby a preto vyťahuje nacionalistickú kartu, čím mimochodom riskuje, že Jobbik dosiahne dobré výsledky. Fidesz a Jobbik sa hraním s nacionalistickými kartami vzájomne posilňujú,“ vysvetlil. „Podobne to platí aj pre Slovensko, kde vláda nemôže ďalej hovoriť o hospodárskom zázraku a preto hrá nacionalistickými kartami, aby ju znovu zvolili,“ dodal.

Podľa De Waela treba odpovedať na otázku, kto hovorí v mene tých, ktorí veľa stratili pri prechode z komunizmu na voľný trh. „V Maďarsku, na Slovensku, ani v Čechách nie je demokratická strana, ktorá by bránila tých, čo pri prechode prišli o veľa. Zažívame historické oslabenie ľavice v východnej Európe – nedokáže odpovedať na potreby svojej populácie. Toto otvára priestor pre nacionalistické a populistické strany,“ zdôraznil.