Pomoc Írsku schválená, na rade je permanentný mechanizmus

Zdroj: Rada

Ministri financií eurozóny jednomyseľne podporili záchranný balík, ktorý má Dublinu pomôcť zaplátať diery v bankovom sektore a obmedziť obrovský rozpočtový deficit. Podmienky úveru ministri formálne príjmu 6. – 7. decembra. Zahŕňajú aj problematický 15-miliardový úsporný plán.

„Táto dohoda je nevyhnutná pre nás a pre našich ľudí. Konečná dohoda predstavuje to najvhodnejšie riešenie pre Írsko,“ vyhlásil írsky premiér Brian Cowen.

Približne 35 miliárd pôjde na reštrukturalizáciu írskych bánk – 10 miliárd v podobe okamžitej kapitálovej injekcie, zvyšok pre prípad núdze. Írsko z vlastných prostriedkov a z penzijných rezerv poskytne 17,5 miliardy eur.

Zvyšok pomoci pomôže pokryť obrovskú dieru, ktoré pomoc bankovému sektoru, urobila vo verejných financiách. Medzinárodný menový fond vyčlenil 22,5 miliardy eur.

Veľká Británia, Švédsko a Dánsko, ako nečlenovia eurozóny, začali rokovania o bilaterálnych úveroch, ktorými by sa na pomoci podieľali. Írska vláda predpokladá, že by sa miera vonkajšej pomoci mohla zredukovať na 67,5 miliardy eur.

Slovenská časť by podľa ministra financií Ivana Mikloša mala byť nižšia ako 225 miliónov eur, aj keď presné výpočty ešte k dispozícii nie sú. "Náš podiel bude nižší ako 1 %, keďže sa na zdrojoch z EFSF podieľajú aj tri iné krajiny mimo eurozóny," povedal Mikloš.

Úroková sadzba

Podľa komisára pre menové záležitosti Olliho Rehna by sa úroková sadzba mala pohybovať okolo 6 %. Na trhoch by si požičiavali za neúnosných 9 %. Úver by mal trvať 7,5 roka. EÚ medzitým v tichosti rozhodla o predĺžení splatnosti gréckeho úveru na rovnaké obdobie z pôvodných troch rokov.

Írsko musí do roku 2015 znížiť svoj astronomický deficit pod 3 % HDP. Cowen ubezpečil, že záchranný balík sa nedotkne írskej korporátnej dane, v súčasnosti na úrovni 12,5 %.

EÚ a MMF budú každé tri mesiace monitorovať hospodárenie krajiny.

Trvalý mechanizmus

Ministri financií podporili aj náčrt stáleho protikrízového mechanizmu, ktorý spoločne navrhli Nemci a Francúzi. Súkromní investori by po roku 2013 mali tiež znášať náklady na reštrukturalizáciu súverénneho dlhu v eurozóne. Rehn však vysvetlil, že to nebude automatické a každý prípad sa bude posudzovať osobitne.

Ako informuje TASR základným princípom nových pravidiel by malo byť zapojenie súkromných investorov do "diania" po krachu štátu spôsobom, že po ňom by stratili určitú pevne stanovenú časť svojich investícií do dlhopisov emitovaných týmto štátom.

Podľa stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya sa k nim bude pristupovať podľa metodiky MMF. „Bolo veľmi dôležité objasniť rolu súkromného sektora v trvalom mechanizme. Náš rámec bude plne v súlade s prístupom MMF,“ vysvetlil.

Rehn ešte doplnil, že írsky záchranný plán tvorí len jednu časť systémovej odpovede na krízu. „Záťažové testy európskych bánk budú druhou časťou.“

Írske protesty

Desaťtisíce Írov v sobotu protestovalo v uliciach Dublinu proti záchrannej pôžičke. Opozičné strany vyhlásili, že neprijmú vysoké úroky. Fine Gael a Labour majú veľkú šancu na to, aby po predčasných voľbách vytvorili koalíciu. Ak sa tak stane, pomoc budú akceptovať, no budú sa snažiť o vyjednanie iných podmienok.

Presadzujú totiž, aby sa na riešení problémov už teraz podieľal súkromný sektor a odbremenil tak daňových poplatníkov. Podľa Cowena to však nie je možné, lebo znižovanie výnosov by malo vplyv na celý európsky finančný systém.

Trhy zatiaľ nereagujú príliš priaznivo. Euro je na dvojmesačnom minime oproti doláru a úverové náklady Írska, Portugalska a Španielska sa opäť blížia k rekordom.

Komisia odmietla, že by sa o pomoci rokovalo aj s ďalšími krajinami eurozóny. Domino efekt však stále nie je zažehnaný. Problémy Portugalska môžu so sebou veľmi rýchlo strhnúť Španielsko pre ich úzku hospodársku previazanosť.

Pozície:

Podľa slovenského ministra financií Ivana Mikloša, ktorý sa zúčastnil víkendového rokovania šéfov rezortov financií je pre krátkodobú finančnú budúcnosť eurozóny i Európskej únie momentálne dôležitejšie rozhodnutie urýchlene dohodnúť sa na základoch permanentného krízového mechanizmu než schválenie finančnej pomoci Írsku.