Portugalsko o krok bližšie k žiadosti o pomoc

Zdroj: TASR, AP Photo/Francois Mori

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble naznačil, že krajina je pripravená podporiť Portugalsko v prípade, že nedokáže získať prostriedky z finančných trhov, hoci v súčasnosti nie je v stave pohotovosti. Informoval o tom japonský ekonomický denník Nikkei.

Prirážky k portugalským dlhopisom stúpli a zotrvávajú na úrovni 7 %. Približne pri tejto výške vlani žiadali o pomoc Gréci a po nich Íri. Podľa odhadov ich Portugalci budú nasledovať najneskôr v apríli.

„Portugalsko sa topí. Nevydrží to dlhšie ako do konca marca,“ vyhlásil zdroj agentúry Reuters. „Pochopili to už nielen finančné trhy, ale aj ministri financií krajín EÚ,“ dodal.

EÚ už o záchrannom pláne Portugalska uvažuje, no konečné slovo musí povedať Lisabon. Ten však zaryto odmieta požiadať o podporu. Minister Schäuble v rozhovore pre Nikkei povedal, že Nemecko je pripravené prejaviť solidaritu v snahe zabrániť šíreniu problémov do Španielska.

Monitorovaním a limitovaním odlivu kapitálu sa budú zaoberať aj šéfovia rezortov financií zo skupiny krajín G20 počas víkendového stretnutia v Paríži. Podľa Schäubla  budú Nemci spolu s Francúzmi presadzovať prísnejšiu reguláciu. Väčšej kontrole pohybu kapitálu sú naklonené aj USA.

(EurActiv/Reuters)