Portugalsko pod tlakom, aby požiadalo o pomoc

Portugalský premiér Jose Socrates

Predbežné diskusie o možnej pomoci Portugalsku v prípade, že sa jeho náklady na financovanie stanú neúnosné, prebiehajú podľa zdroja agentúry Reuters už od júla. Hoci žiadne formálne vyjednávania ešte nezačali, tlak v rámci Euroskupiny rastie.

„Francúzsko a Nemecko naznačili, že Portugalsko by malo radšej skôr ako neskôr požiadať o pomoc,“ vysvetlil zdroj a dodal, že rovnaký názor majú aj Fíni a Holanďania. Nemecko však akýkoľvek nátlak popiera.

„Stratégiou nemeckej vlády nie je tlačiť na Portugalsko, aby požiadalo o pomoc,“ vyhlásil Steffen Seibert, hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Portugalská vláda včera dementovala správu nemeckého magazínu, že Lisabon je pod tlakom Berlína a Paríža, aby požiadal EÚ a MMF o pomoc.

Popredný portugalský denník Público sa však pridal medzi skeptikov a tvrdí, že využitiu eurovalu sa krajina nevyhne. „Len zázrak nás zachráni od MMF,“ informujú noviny.

Podobné správy o nátlaku sa vynorili aj pred tým, ako o pomoc požiadalo Írsko. Lisabon opakovane odmieta správy, že euroval potrebuje využiť, no podľa odborníkov sa tomu pravdepodobne nevyhne. Cieľom pomoci Portugalsku by bola ochrana Španielska, ktoré by mohlo byť ďalším v poradí, no jeho finančné potreby sú nad limit ostatných členských štátov eurozóny.

„Skutočnou bitkou bude bitka o Španielsko, no myslím si, že v jeho prípade máme viac šancí na úspech,“ tvrdí zdroj, ktorý odhaduje, že Portugalsko bude potrebovať viac ako 50 a menej ako 100 miliárd eur. Nie je však známy stav portugalských bánk.

Analytici tvrdia, že Portugalsko potrebuje pomoc

Mnohí ekonómovia považujú Portugalsko za nasledovníka Grécka a Írska a očakávajú, že požiada o pomoc vplyvom drahého financovania. Prieskum Reuters ukázal, že všetci oslovení odborníci si myslia, že krajina sa obráti na EÚ a MMF.

„Portugalsko o pomoc nepožiadalo, nikoho nemôžete nútiť, aby niečo chcel,“ uviedol pre Reuters iný vysokopostavený diplomatický zdroj. „Nebude nevyhnutná, no vplyvom hystérie niektorých účastníkov trhov sa možno stane užitočnou.“

Už pred decembrovým summitom sa hovorilo o tom, že Lisabon o pomoc požiada, no podľa prvého zdroja portugalský premiér José Socrates tento krok odmietol. „V Portugalsku stále pamätajú na program MMF v 70-ych rokoch a stratu suverenity, ktorá ho sprevádzala,“ uviedol zdroj.

Pozície:

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS) v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu konštatovala, že základ udržania eura spočíva v tom, či a ako dokážu európske štáty ozdraviť vlastné ekonomiky. "Teda nie vo vytváraní eurovalu a podobne," dodala.

Súčasne upozornila, že úsporné opatrenia štátov a ich vplyv na životy občanov sa premietajú aj do politickej nestability. "A akonáhle sa chveje vláda, každý politik má tendenciu radšej opäť spustiť zadlžovanie, aby sa udržal pri moci. Čiže celé to tkvie v zodpovednosti jednotlivých vlád. Ak to neustoja jednotlivé krajiny, tak potom je namieste otázka budúcnosti eurozóny," zdôraznila.

(EurActiv/TASR/Reuters)