Portugalský minister: Členské štáty by peniaze z Plánu obnovy mohli začať čerpať v júni

Portugalský minister plánovania Nelsona de Souza (vpravo) v rozhovore s eurokomisárkou pre kohéznu politiku a reformy Elisou Fereirou a portugalským ministrom zahraničia Augustom Santosom Silvom. [EPA-EFE/Nuno Fox]

Podľa portugalského ministra plánovania Nelsona de Souza môžu tie členské štáty, ktorých plány obnovy schváli Európska komisia do apríla, získať prvé peniaze z koronakrízového fondu obnovy už v júni.

Minister zdôraznil, že práce na bezproblémovom uvoľnení prostriedkov z Plánu obnovy EÚ a z Kohéznej politiky EÚ (eurofondy) je hlavným cieľom šesťmesačného programu Portugalska v rámci jeho predsedníctva v Rade EÚ.

Európske inštitúcie vo februári schválili nariadenie, ktoré sa týka kľúčovej časti plánu obnovy – Nástroja obnovy o a odolnosti. To konečne umožnilo krajinám naplno sa pustiť do príprav národných plánov obnovy a odolnosti, v ktorých majú rozpísať, na aké reformy a investície využijú mimoriadny krízový fond.

Podľa de Souzu je teraz potrebné, aby všetkých 27 členských štátov Únie postupne schválilo navýšenie stropu nových vlastných zdrojov rozpočtu EÚ. Očakáva, že tak spravia najneskôr do polovice apríla.

Ide o nevyhnutný krok, aby Únia v budúcnosti zvládla splatiť pôžičky, ktoré potrebuje na finančné pokrytie 750-miliardového Plánu obnovy EÚ.

„Do konca apríla treba vytvoriť podmienky, aby Európska komisia mohla začať s vydávaním dlhopisov, z ktorých zafinancuje ‚Next Generation EU ‘ (Plán obnovy EÚ),“ poznamenal.

Daň za odpad aj spoločný dlh. Ako zaplatia členské štáty pokrízovú obnovu?

Lídri Európskej únie tlačia na ratifikáciu rozhodnutia, ktoré umožní nové zdroje financovania jej rozpočtu. Zatiaľ tak urobilo sedem štátov, Slovensko sa k nim plánuje pridať do leta. Slovenské príspevky do únijného rozpočtu sa zvýšia, zostaneme však čistým príjemcom.

Ak sa to podarí, tak podľa de Souzu „dosiahneme náš cieľ preniesť európske nástroje do terénu. Toto nám umožní  v každom členskom štáte implementovať nástroje obnovy a odolnosti už počas nášho predsedníctva,“ verí minister. Portugalsko bude Rade EÚ predsedať do konca júna.

Pokiaľ ide o eurofondy, De Souza uviedol, že potrebná legislatíva je „uzavretá“ a Rada ho „definitívne“ schváli v apríli. Predstavitelia Európskeho parlamentu, eurokomisie a Rady EÚ, teda členských štátov, dosiahli dohodu na pravidlách eurofondov v decembri minulého roku. Každý členský štát momentálne pracuje na tvorbe takzvanej Partnerskej dohody, v ktorej určí hlavné investičné priority pre budúce eurofondy. Dokument musí schváliť Európska komisia, až potom môže začať čerpanie.

Prípravy nejdú tak ľahko

Európska komisia pôvodne predpokladala, že schválenie národných plánov obnovy a odolnosti na konci apríla bude už len formalitou. Ukazuje sa však, že viacero členských krajín je v príprave reformného dokumentu v časovom sklze.

Portugalská tlačová agentúra Lusa citovala zdroj z exekutívy EÚ, ktorý tvrdí, že osem členských štátov stále neodovzdalo svoje národné plány obnovy Európskej komisii.

Problémy môžu mať krajiny, ktoré v súčasnosti prechádzajú vládnymi krízami. Holandská vláda v polovici podala demisiu, nová talianska vláda po demisii expremiéra Conteho sa len teraz ujíma moci.

Zdroj, ktorý má dočinenia z týmto procesom, ďalej konštatoval pre Lusa, že sa jedná o Luxembursko, Holandsko, Írsko, Rakúsko, Litvu, Poľsko, Maltu a Estónsko.

Návrh národného plánu obnovy pôjde do pripomienkového konania

Ministerstvo tiež chce sériu okrúhlych tematických stolov odbornej za účasti samospráv, zamestnávateľov, odborov, mimovládnych organizácii a zástupcov relevantných ministerstiev, ktoré zodpovedajú za prípravu jednotlivých komponentov Plánu obnovy.

Podpredseda eurokomisie Valdis Dombrovskis v januári zároveň priznal, že plány, ktoré členské krajiny posielajú do Bruselu, nespĺňajú pôvodné predstavy Komisie a je v nich veľa nedostatkov. Krajiny podľa komisára majú problémy s definovaním jasných míľnikov a merateľných cieľov, ktoré chcú za európske peniaze dosiahnuť.

„V tomto sa členské krajiny budú musieť ešte viac posnažiť,” povedal Dombrovskis.

Komplikáciou v niektorých prípadoch je aj podmienka zapojiť všetkých dôležitých aktérov do prípravy reformného materiálu. Kritiku v tomto zmysle často odráža aj slovenský rezort financií, ktorý prípravu dokumentu koordinuje. Podľa ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) ide o „najdiskutovanejší dokument za posledných desať rokov”. Ministerstvo prisľúbilo, že návrh národného plánu obnovy v marci predloží do pripomienkového konania.

Po tom, čo dá národným plánom zelenú exekutíva EÚ, ich budú musieť schváliť aj členské štáty. Rozhodovať o tom budú ministri financií v rámci Rady EÚ pre hospodárske záležitosti (ECOFIN). Celý proces a rovnako tak uvoľnenie prvých peňazí členským štátom sa tak môže natiahnuť.