Poslanci chcú prísnejšie tresty za fiškálnu nedisciplinovanosť

Foto: waɪ.tiː / flickr

Viaceré inštitúcie Európskej únie pracujú na tvorbe nového systému užšej koordinácie národných fiškálnych politík. Ide o šesť legislatívnych balíkov spadajúcich pod hospodárske riadenie.

Aj Európsky parlament včera prispel do diskusie. Vyzval k prísnejším trestom za úbohú fiškálnu disciplínu. Poslanci majú totiž pri štyroch zo šiestich návrhoch rovnakú rozhodovaciu právomoc ako členské štáty. To z nich robí kľúčových hráčov pri schvaľovaní zmenených fiškálnych pravidiel bloku.

V prípade, že by štáty opakovane ignorovali odporúčania od Európskej komisie a ostatných členských štátov, mali by podľa poslancov čeliť pokutám, ktoré by mohli dosiahnuť 0,5 % HDP. Európska komisia odporúča 0,1 %.

Ak by niektorú krajinu usvedčili z kreatívneho účtovníctva podobne ako Grécko začiatkom minulého roka, musela by zaplatiť jednorazovú pokutu, tiež na úrovni 0,5 % HDP.

Členské štáty, Komisia a Parlament sa budú na týchto údajoch musieť dohodnúť do júna tohto roka. Podľa vysokopostaveného zdroja, ktorý si neželá byť menovaný, sa členské štáty Parlamentu za takú vysokú pokutu vysmejú, no na druhej strane uznal, že nie je na škodu, že poslanci sú v svojom prístupe ambiciózni. „Bolo náročné dosiahnuť, aby národní predstavitelia súhlasili vôbec s nejakými pokutami, tobôž s takým vysokým percentom,“ vysvetlil zdroj.

Poslankyňa Elisa Ferreira ubezpečila, že poslanci si uvedomujú význam pokút a tiež to, že iné členské krajiny by z nich nemali profitovať. Britská poslankyňa Vicky Fordová zasa trvá na tom, aby sa pokuty vzťahovali len na štáty eurozóny.

Fínsky liberálny poslanec Carl Haglund upozornil, že by bolo veľmi nerozumné, ak by sa takto vyzbierané prostriedky distribuovali v prospech iných členských krajín. Miesto toho navrhuje, aby šli do fondov určených na záchranu ekonomík s problémami. Táto myšlienka by mohla nájsť podporu vzhľadom na to, že Únia v súčasnosti hľadá spôsoby ako naplniť kapacitu súčasného stabilizačného mechanizmu – tzv. eurovalu.