Poslanec Kmec: Orbánovo skupovanie pozemkov je neprijateľné

Na snímke Peter Kmec (Hlas-Sd). [FOTO TASR/Jakub Kotian]

Strana Hlas-SD vyzvala vládu, aby začala konať a riešiť vzniknutý problém s vykupovaním slovenskej pôdy maďarskou štátnou agentúrou. Hovorí o obavách z ohrozenia územnej integrity Slovenska.

Podpredseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Peter Kmec z mimoparlamentného Hlasu-SD odmieta dvojakú politiku Budapešti voči Slovensku. Víta iniciatívu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR pri rokovaniach o aktuálnych slovensko-maďarských problémoch na bilaterálnej úrovni. Prípadné skupovanie pozemkov na Slovensku zo strany maďarskej vlády označil za neprijateľné. Problém však vidí na oboch stranách, podobne ako i nezaradený poslanec pôsobiaci v Progresívnom Slovensku Tomáš Valášek.

„Z hľadiska európskych problémových tém, akými je napríklad migrácia, vítam korektnú diskusiu s partnermi V4 vrátane Budapešti. Z hľadiska bilaterálnych vzťahov mi však zásadne prekážajú iniciatívy Budapešti, ktorá finančnými injekciami a bez vedomia slovenskej strany skupuje slovenskú pôdu,“ zdôraznil Kmec. Podotkol, že maďarská strana takto využíva priestor, ktorý jej nečinnosťou a amaterizmom ponúka slovenské ministerstvo pôdohospodárstva. „Je nutné začať konať, pretože sa jeden deň prebudíme a bude neskoro. Verím, že v Budapešti iniciatívu MZVEZ zoberú vážne, inak sa obávam, že môže dôjsť k zhoršeniu bilaterálnych vzťahov a prehĺbeniu nedôvery medzi oboma krajinami,“ upozornil.

Pravicoví europoslanci na kontrole právneho štátu Orbána pochválili

Aj Maďarsko navštívila europarlamentná misia kontrolujúca právny štát. Kým tá bratislavská mala jednotné závery, pravicoví europoslanci hovorili v Budapešti niečo úplne iné ako šéfka delegácie. Ich frakcie s Orbánom rokujú o spolupráci.

Strana Hlas-SD preto vyzvala vládu, aby začala konať a riešiť vzniknutý problém s vykupovaním slovenskej pôdy maďarskou štátnou agentúrou. Hovorí o obavách z ohrozenia územnej integrity SR. „Národ, ktorý stratí vlastnú pôdu, postupne stratí aj vlastný štát,“ podotkla strana.

Valášek skonštatoval, že ak sa potvrdia podozrenia o skupovaní pozemkov zo strany Maďarska na Slovensku, ktoré naznačil šéf našej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS), ide minimálne o porušovanie dobrej diplomatickej praxe. „Potom sa treba spýtať, prečo Orbánovej vláde nadŕžame v iných veciach. Napríklad, prečo sa vysokí predstavitelia našej vládnej koalície zúčastňujú na podujatiach ako nedávny ‘Demografický samit’ v Budapešti, ktorých celou pointou je vykresliť premiéra Viktora Orbána ako lídra celého regiónu a kopnúť si do Európskej únie. Jedno ani druhé nie je v našom záujme,“ podotkol.

Danko: Zbytočná histéria

Dodal, že maďarský premiér šikovne a cynicky využíva zlyhania súčasnej i predošlých slovenský vlád. „Naši maďarsky hovoriaci spoluobčania sa nemýlia, keď sa sťažujú na katastrofálne cesty. Rezort poľnohospodárstva je v katastrofálnom stave, nebol prioritou pre žiadnu z vlád a najviac to cítia ľudia na juhu, kde väčšie percento ako inde na Slovensku žije z pôdy,“ zdôraznil a apeloval na koalíciu, aby si upratala v zahraničných vzťahoch a neignorovala problémy juhu.

Predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko skonštatoval, že na Slovensku sa opäť začína hystéria z ohrozovania Maďarmi. Zdôraznil, že územná celistvosť a hranice SR sú nedotknuteľné. Jeho strana kritizuje najmä Korčoka. Naznačuje, že Korčok robí „špinavú politiku na vyvolanie napätia s Maďarmi“, aby rozbil jednotu V4. Tvrdí, že Brusel sa bojí spolupráce Orbána s českým premiérom Andrejom Babišom i spolupráce krajín V4. Korčoka SNS vyzvala, aby prestal s „agresívnou politikou“. Strana verí, že slovenské a maďarské vzťahy neskončia napätím.

Korčok sa nedávno stretol s maďarským ministrom zahraničia Péterom Szijjártóom. Na spoločnej tlačovej konferencii naznačil otázku skupovania budov v Košiciach i poľnohospodárskej pôdy maďarskou vládou. Korčok zdôraznil, že Slovensko požiadalo Maďarsko, aby svoje vládne programy, ktoré majú presah na Slovensko, robili po vzájomnej konzultácii a dohode. Deklaroval záujem na budovaní dobrých vzťahov. Korčok už avizoval, že nadobúdanie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam cudzími štátmi má prejsť legislatívnymi zmenami.