Pravidlá majú svoj dôvod, odkázali Taliansku ministri financií eurozóny

Slovneský minister financií Ladislav Kamenický a predseda Euroskupiny Mario Centeno. [EPA-EFE/Aris Oikonomou]

Ministri financií eurozóny od Talianska očakávajú význmané úsporné opatrenia, ktoré pomôžu znnížit obrovské zadlženie krajiny. Ladislav Kamenický hovorí o probléme v komunikácii mezi Rímom a Bruselom.

Ministri financií eurozóny napomenuli Taliansko pre narastajúci dlh. Pre rast ekonomiky a stabilitu v eurozóne je veľmi dôležité, aby Taliansko dodržovalo pakt stability a rastu, povedal vo štvrtok v Luxemburgu šéf Euroskupiny Mario Centeno.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire zasa uviedol, že je na talianskej vláde, aby zareagovala na výzvu Európskej komisie (EK) a prijala potrebné opatrenia. Podľa nemeckého ministra financií Olafa Scholza sa musí nájsť nejaké riešenie a varoval taliansku vládu, že fiškálne pravidlá Európskej únie (EÚ) nie sú len „niečo, čo je na papieri“.

Ministri svojmu talianskemu kolegovi Giovannimu Triovi povedali, že musí vykonať „významné úpravy“, ktorými zabrzdí rast verejných výdavkov a ďalšie zadlžovanie. Podľa Triu ale talianska vláda nemusí pristúpiť k žiadnym opatreniam, nakoľko oficiálne ukazovatele za prvý polrok majú ukazovať lepšiu situáciu vo verejných financiách, ako naznačuje vo svojom hodnotení Komisia.

Ako pre slovenské médiá na Euroskupine uviedol slovenský minister financií Ladislav Kamenický, hlavný problém je v komunikácii medzi Rímom a Bruselom.

„Taliansko namiesto toho, aby doručovalo opatrenia, sa snaží zdôvodniť čísla, ktoré nám dalo,“ uviedol nástupca Petra Kažimíra.

Pravidlá majú svoj dôvod

Komisia odporúčala začať konanie proti Taliansku pre nadmerný deficit a v utorok (11. júna) to podporili aj členské štáty Únie. Podľa niektorých správ by Rím nakoniec mohol dostať pokutu okolo 3 miliardy eur. Taliansky premiér Giuseppe Conte verí, že krajina sa nakoniec vyhne disciplinárnemu konaniu. Taliansko bude podľa neho znižovať dlh „ešte rýchlejšie, než sme čakali“.

Ministri financií eurozóny sa vo štvrtok stretli v Luxemburgu. Rokujú o fiškálnej situácii v eurozóne a budú sa venovať aj talianskemu dlhu.

Päť kľúčových odkazov z ekonomických odporúčaní Únie členským štátom

Komisia zverejnila ekonomické odporúčania pre členské štáty. Voči Taliansku chce začať disciplinárne konanie, Belgičania sa mu zatiaľ vyhli. Nemcom Komisia vyčíta málo investícií.

Scholz pred stretnutím Euroskupiny povedal pre CNBC, že Taliansko nemôže naďalej bagatelizovať pravidlá EÚ, ako keby neboli dôležité. „Tie pravidlá nakoniec nie sú len niečo, čo je na papieri, ale majú svoj dôvod.“

Komisár EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici uviedol, že by sa chcel vyhnúť konaniu pre nadmerný deficit proti Rímu. Dodal, že dvere sú otvorené, Taliansko však musí predložiť dôveryhodný plán, inak môže byť potrestané. „Aby sme sa tomu vyhli, potrebujeme fakty, čísla, údaje, ktoré jasne ukážu, že Taliansko je na ceste k splneniu cieľov v rokoch 2019 a 2020 a že dodržiava pravidlá.“