Pre Slovensko by ekonomické sankcie voči Rusku boli „brutálne“

Zdroj: TASR

Robert Fico v rozhovore pre TASR označil oživenie ekonomiky v Európskej únii za očividné. "Vnímame ho aj na Slovensku, pretože ak sa pozeráme na hospodársky rast a rôzne prognózy, tak je to veľmi slušné," konštatoval.

Podľa neho ak nepríde ku krízovým javom, tak je Európa na dobrej ceste vyjsť z krízy v roku 2015. Dodal, že Slovensko by mohlo dosiahnuť hospodársky rast blížiaci sa k trom percentám, čo bude jeden z najvyšších.

„Ak však opäť nad zdravým rozumom zvíťazí nejaký geopolitický súboj a bude tlak na Slovensko, aby sa stalo súčasťou ťažkých ekonomických sankcií vo vzťahu k Ruskej federácii, tak zabudnime na hospodársky úspech,“ varuje s tým, že na Slovensku by po ich zavedení prišlo k obrovským škodám.

Verí, že sa podobným spôsobom na to pozerajú aj predstavitelia iných členských štátov únie.

Európska únia zaviedla voči Rusku už dve etapy sankcií. V prípade, ak bude naďalej eskalovať situáciu vo východnej časti Ukrajiny, únia deklarovala, že je pripravená aj na tretiu – ekonomickú fázu.

Analýzy

„Existujú presné analýzy, ktoré hovoria, čo by konkrétna sankcia znamenala pre hospodársky rast tej či onej krajiny. Nechcem tieto analýzy teraz odtajniť, ale pre Slovensko je to brutálne,“ hovorí premiér. Vyjadril však presvedčenie, že nakoniec zvíťazí zdravý rozum a pre geopolitický súboj sa neobetujú roky konsolidácie a boja s hospodárskou krízou.

Fico koordinoval slovenské postoje na minulotýždňovom spoločnom zasadnutí vlády s českým premiérom Bohuslavom Sobotkom. „Myslím si, že máme veľmi podobné názory a že je veľká triezvosť tiež vo Francúzsku a Nemecku,“ uzavrel.

Európska komisia dostala od Európskej rady mandát na prípravu podkladov pre širšie ekonomické sankcie v prípade, že kríza na Ukrajine bude eskalovať. Komisia mala vypracovať analýzu dopadov zavedenia širších ekonomických sankcií proti Rusku na jednotlivé členské štáty EÚ.

Sankcie

Spojené štáty pristúpili k ďalšiemu kolu sankcií zameranú na lídrov biznisu a spoločnostiam, ktoré majú blízko k Putinovi. EÚ v utorok rozšírila svoj sankčný zoznam o 15 mien, ktorým zmrazí majetky a odmietne víza.

Ruský premiér Vladimír Putin sa v utorok vyjadril, že nevidí dôvod recipročne zavádzať sankcie voči západu, no mohlo by dôjsť k prehodnoteniu účasti západných spoločností v ruskej ekonomike. Týkať sa to má aj energetických projektov.

V Rusku sú aktívne spoločnosti ako Exxon Mobil Chevron Copr alebo britská BP.