Pre zmiernenie dlhu musí Grécko pokračovať v reformách

Grécko MMF reformy bailout

Alexis Tsipras a Pierre Moscovici, zdroj: TASR

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici včera diskutoval s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom a ministrom financií Euklidom Tsakalotosom o opatreniach na zmiernenie gréckeho dlhu.

Zníženie dlhovej záťaže Grécka si ako podmienku stanovil Medzinárodný menový fond (MMF). Ten sa ako jeden z veriteľov zatiaľ odmieta zapojiť do tretieho záchranného programu, na ktorom sa EÚ s Gréckom dohodla minulý rok.

Čítajte aj: Všetci súhlasia, že grécky dlh je neudržateľný

„Je v záujme všetkých, aby sa MMF naplno zapojil,“ potvrdil v Aténach Moscovici. Pripomenul, že „pozitívnu dohodu za účasti MMF“ musia strany dosiahnuť do konca tohto roka.

Grexit nehrozí, ale…

EÚ v súčasnosti dokončuje prvú revíziu podmienok tzv. bailoutu. Svoju návštevu eurokomisár označil za „prejav dôvery“.

Atény podľa neho pokročili v reformách, ktoré sú súčasťou 86 miliardového balíčka pomoci. Grécku už teda nehrozí odchod z eurozóny. „O Grexite už nehovoríme,“ potvrdil Moscovici.

„Je čas na stabilitu, je čas na implementáciu, je čas na investície,“ povedal eurokomisár po stretnutí s premiérom Tsiprasom. Zároveň však upozornil, že Grécko musí v reformách pokračovať.

Na jeseň začne druhá revízia, ktorá preskúma prijatie nepopulárnych reforiem na trhu práce. Zmeniť by sa mali pravidlá o prepúšťaní zamestnancov zo štátnych podnikov aj o vyhlasovaní štrajkov.

Až po prijatí týchto reforiem budú môcť začať diskusie o odpustení časti gréckeho dlhu, vyhlásil Moscovici.

Nerealistické očakávania?

Okrem reforiem sa Atény podľa podmienok programu musia zamerať aj na ozdravenie rozpočtu. EÚ očakáva primárny prebytok v gréckom rozpočte, do ktorého sa nezarátava obsluha dlhu, v hodnote 3,5 % HDP už v roku 2018.

Podľa gréckeho ministra financií Euklida Tsakalotosa je však tento cieľ nerealistický, ak veritelia grécku časť dlhu neodpustia. V súčasnosti je grécky rozpočet stále v deficite.

„Je jasné, že primárne rozpočtové prebytky budú závisieť od dohody o dlhu,“ povedal po stretnutí s Moscovicim.

S požiadavkou EÚ o prebytku nesúhlasí ani MMF. Fond odhaduje, že za dva roky môže Grécko dosiahnuť prebytok maximálne v hodnote 1,5 % HDP.

Moscovici uznal, že v diskusiách „musí byť na stole všetko“. Otázku o znižovaní rozpočtových cieľov však odporučil Aténam „znova neotvárať“.