Hojsík tvrdí, že Slovensko premrhalo možnosť zastropovať agrodotácie, ministerstvo nesúhlasí

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) a europoslanec Martin Hojsík (PS.RE). [FB/Martin Hojsík]

Agrorezort tvrdí, že so zmenou systému priamych platieb v prospech malých farmárov musí počkať na európske nariadenie o prechodnom období agropolitiky EÚ. Podľa europoslanca Hojsíka sa ale prechodné obdobie bude riadiť súčasnými pravidlami a tak ministerstvo čakať nemuselo.

Slovenská vláda v programovom vyhlásení sľúbila väčšiu podporu pre malých, začínajúcich a rodinných farmárov. Jedným z nástrojov, ako to dosiahnuť, má byť aj zastropovanie európskych agrodotácií pre jednu farmu.

Europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko, Renew Europe) ale tvrdí, že ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) premrhalo príležitosť znížiť dotácie pre veľké poľnohospodárske podniky už od budúceho roka.

Agrorezort ale toto tvrdenie odmieta s tým, že so zmenou systému priamych poľnohospodárskych podpôr musí počkať na nariadenie EÚ o prechodnom období Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (SPP).

Prečo stropovanie

Európska komisia v máji 2018 navrhla, aby každá farma ročne z rozpočtu EÚ mohla ročne dostať najviac 100 tisíc eur. Takzvané stropovanie priamych platieb má podľa exekutívy EÚ spravodlivejšie rozdeliť poľnohospodárske dotácie medzi všetkých farmárov.

Stropovanie na rovnakej úrovni v lete na mimoriadnom summite schválili aj európsky lídri, no bude pre štáty EÚ dobrovoľné.

Kým pre krajiny ako Holandsko a Belgicko, kde agrosektoru dominujú malé a rodinné farmy, sa tým veľa nemení, pre Slovensko s prevládajúcimi veľkými  farmami stropovanie výrazne mení pravidlá hry v poľnohospodárstve.

Opozičné strany vo volebných programoch sľubujú väčšiu podporu pre malých farmárov a rodinné farmy

VOĽBY 2020 | Väčšina slovenských politických strán podporuje zavedenie limitu na agrodotácie pre veľké farmy. Najzdržanlivejšie voči stropovaniu priamych platieb je KDH.

Na ťahu sú preto teraz členské štáty. Na Slovensku sa o určení limitu dotácií pre veľkých prijímateľov vedie už niekoľko rokov vášnivá diskusia. Podľa veľkých farmárov existujú aj lepšie nástroje ako podporiť menšie farmy. Poukazujú tiež na to, že farmárom pribudne už aj tak prebujnená administratíva. Pre menších, či mladých poľnohospodárov sa tým môže uvoľniť viac európskych peňazí, preto tento krok podporujú.

Po nástupe novej vlády sa zdalo, že je tento problém aspoň sčasti vyriešený. V programovom vyhlásení sa totiž k zastropovaniu oficiálne zaviazala.

„Vláda SR zavedie stropovanie priamych platieb a redistributívnu platbu tak, aby výrazne podporila malých, mladých, rodinných a začínajúcich poľnohospodárov, zároveň pokryla výdavky kľúčové pre udržateľné hospodárenie na pôde, ako aj výdavky súvisiace so zmenou klímy, životným prostredím, pôdou, životnými podmienkami zvierat a zabezpečením potravinovej sebestačnosti, ako aj rozvoja vidieka,“ píše sa v programovom dokumente.

Po tomto záväzku sa ale pochopiteľne núkajú dve otázky: kedy a ako vláda zavedie stropovanie?

Stropovanie sa zatiaľ nekoná

Europoslanec Martin Hojsík tento týždeň ale upozornil, že ministerstvo nevyužilo hneď prvú príležitosť na obmedzenie platieb pre veľké farmy. Aby krajina mohla v budúcom roku k takémuto kroku pristúpiť, musí o tom v predstihu informovať Európsku komisiu. Podľa súčasného nariadenia tak musí spraviť do 1. augusta roka, ktorý predchádza roku, kedy má zmena nastať.

Hojsík ale tvrdí, že Komisia žiadosť Slovenska o zmenu v priamych platbách nedostala.

„Aj preto som nechcel týmto informáciám veriť. Pripadalo mi neuveriteľné, že by ste toto mohli dopustiť. Na našom spoločnom stretnutí v lete sme o stropovaní hovorili ako o jednej z priorít,“ apeluje v liste na ministra europoslanec.

Ministerstvo pôdohospodárstva ale odmieta, že zámerne alebo z nedbanlivosti túto možnosť nevyužilo. Poukazuje na fakt, že EÚ sa zatiaľ nedohodla na presných pravidlách prechodného obdobia agropolitiky po roku 2020.

PÁN MINISTER MIČOVSKÝ POVEDZTE MI, ŽE TO NIE JE PRAVDA.Vážený pán minister Ján Mičovský,majú ísť naše dane na…

Geplaatst door Martin Hojsík MEP op Woensdag 9 september 2020

Keďže stále chýba dohoda o sedemročnom eurorozpočte, ale aj o reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky, inštitúcie EÚ súhlasili s odkladom jej štartu minimálne o jeden rok, teda do roku 2022. Konečné prijatie prechodného nariadenia sa očakáva do konca roka 2020.

„Pokiaľ ide o ročné preskúmania týkajúce sa implementácie priamych platieb (vrátane napríklad stropovania), ktoré sa majú uskutočniť do 1. augusta roku predchádzajúceho roku uplatňovania, v dôsledku skutočnosti, že návrh prechodného nariadenia Komisie nebol doposiaľ prijatý, sú povinnosti oznamovania rozhodnutí týkajúcich sa implementácie priamych platieb posunuté. Presné dátumy jednotlivých rozhodnutí budú závisieť od dátumu prijatia prechodného nariadenia,“ odpísalo portálu EURACTIV.sk tlačové oddelenie rezortu.

Martin Hojsík ale s výkladom ministerstva nesúhlasí. Prechodné obdobie podľa neho znamená, že sa agropolitika bude riadiť pravidlami platnými pre programové obdobie 2014 až 2020. „Robia sa minimálne zmeny, ale základom je, že stále platí terajšia legislatíva,“ vysvetľuje europoslanec, ktorý je v Parlamente tiež členom Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI).

Hojsík preto hovorí, že ministerstvu nič nebránilo využiť súčasné nariadenie, ktoré umožňuje prideľovanie národných stropov pre dotácie.

„Vyhovárať sa na budúce, ešte nedohodnuté zmeny je ako hovoriť, že nemôžem prestať fajčiť teraz, pretože aj tak o dva roky fajčenie zakážu,“ dodáva.

Ako bude stropovanie vyzerať

Druhou dôležitou informáciou pre farmárov je, ako presne sa bude stropovanie uplatňovať v praxi.

Zatiaľ vieme, že sa pri stropovaní počíta s odpočítaním nákladov na prácu, čo znamená, že postihne hlavne veľké farmy s malým počtom zamestnancov. Zároveň by to malo prinútiť poľnohospodárov, aby od monokultúr prešli k produkcii s vyššou pridanou hodnotou ako mäso, zelenina a ovocie.

Zatiaľ ale nie je jasné, či sa stropovanie bude vzťahovať na jednotlivé farmy alebo na ich vlastníkov. Druhá možnosť by bola výhodnejšia pre družstvá, no už menej pre majiteľov jedného väčšieho alebo viacero menších poľnohospodárskych podnikov.

Mičovský predstavil harmonogram príprav strategického plánu pre agrodotácie

Návrh kľúčového dokumentu pre prípravu strategického plánu pre poľnohospodárstvo chce mať ministerstvo hotový v decembri. Materiál zatiaľ vzniká interne na rezorte, verejnosť sa k pripomienkam dostane až v októbri, čo sa nepáči niektorým poslancom. 

rozhovore pre Dennik N šéf agrorezortu Ján Mičovský (OĽaNO) povedal, že sa agrárne dotácie budú stropovať sumou 150-tisíc eur ročne na jednu farmu.

Parametre stropovania by mali byť súčasťou Strategického plánu pre Spoločnú poľnohospodársku politiku, na ktorom agrorezort v súčasnosti pracuje.

Ministerstvo zatiaľ neodpovedalo, kedy a v akej podobe zavedie stropovanie agrodotácií.

„Čo sa týka realizácie jednotlivých prvkov Spoločnej poľnohospodárskej politiky, v súčasnosti sa na úrovni MPRV SR realizujú jednotlivé analýzy a realizácia opatrení bude závisieť od ich výsledku, ako aj od výslednej podoby legislatívneho rámca EÚ pre prechodné a nové programové obdobie 202X až 2027, v rámci ktorého zostáva viacero zásadných otázok stále otvorených,“ odpísal na otázky portálu EURACTIV.sk hovorca ministra Daniel Hrežík.