Premiér o daniach: Môžeme diskutovať o výške, nie o ich platení

Minister financií Kažimír a premiér Fico /Zdroj: TASR/Martin Baumann

Výber daní a jeho efektívnosť sa stala životne dôležitou témou nie len pre Slovensko, ale pre celú Európsku úniu, konštatoval vo svojom úvodnom príhovore na regionálnej konferencii Americkej obchodnej komory „The Future of Tax Collection in CEE“ premiér Robert Fico.

Podľa odhadov Európskej komisie únia každoročne pre daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam prichádza o bilión eur. Európska komisia dostala od členských štátov v marci 2012 mandát  vypracovať konkrétne spôsoby, ako zlepšiť boj proti daňovým podvodom a únikom a to aj v súvislosti s tretími krajinami. Výsledkom je Akčný plán s viac ako tromi desiatkami odporúčaní, ktorý Komisia predložila v decembri 2012.

Dane sa pre vládu stali horúcou otázkou v kontexte fiškálnych cieľov znižovania deficitu, pod 3 % HDP tento rok. „Tento cieľ aj dosiahneme“ , potvrdil premiér, naďalej si však myslí, že ide o „diabolský plán“ a „ekonomický nezmysel“ ak má krajina šetriť a zároveň očakávať hospodársky rast a rast zamestnanosti. „Takto nejako je však nastavená medicína Európskej únie.“ To, že sa krajine v konsolidácii darí dokladá výhodným predajom 10-ročných dlhopisov v objeme 2 miliardy eur na finančných trhoch.

Fico sa kriticky vyjadril k snahe opäť meniť pravidlá konsolidácie v Európe. „S výnimkami  nebudeme súhlasiť, ak sa má zmeniť tempo konsolidácie, musí to platiť pre všetky krajiny rovnako“, uvádza na margo Francúzska, ktoré avizuje že tento rok stanovené fiškálne ciele nedosiahne.

Konsolidácia však vyžaduje podľa Fica aj systematicky bojovať proti daňovým únikom.

Premiér priznáva, že daňové príjmy na Slovensku za vlaňajškom mierne zaostávali, medziročný pokles výberu počítame na 3,1 %. „Stojí za tým hlavne slabší výber dane z pridanej hodnoty, ktorý bol nižší o 10 %.“

Neplatenie daní je módou

„Bohužiaľ, na Slovensku sa stalo módou neplatiť dane a vyhýbať sa ich plateniu. Otvorene som pomenoval niekoľko situácií, do ktorých som sa dostal ja alebo ministri mojej vlády. Nie je možné, aby minister financií dostal na Slovensku neplatný doklad. Nie je možné, aby predsedovi vlády navrhovali stavebné práce bez faktúry, aby sa neplatila DPH.“

„Ak si to dovolia voči ministrovi financií, ak nemajú problém to navrhnúť predsedovi vlády, čo sa potom deje v iných sektoroch života?“ pýta sa Fico.  

Dane sa podľa neho musia platiť a je mu ľúto, ak opatrenia, ktoré vláda robí sú vnímané ako represívne voči podnikateľskému sektoru. Môžeme sa podľa neho rozprávať o výške daní, ale nemôžeme rešpektovať, že neplatenie daní na Slovensku je bežnou módou.

Slovensko prijalo vlastný akčný plán v oblasti výberu daní, ktorý obsahuje 50 opatrení a je rozdelený do troch etáp podľa časového horizontu.

Premiér sa na konferencii posťažoval na situáciu na Finančnej správe z minulého roku. „Nemali sme elementárne informácie, nevedeli sme nič.“ Zdá sa mu, že išlo o úmyselné vytvorenie atmosféry, „aby niekto mohol robiť obrovské daňové úniky.“

Vymožiteľnosť

Problém výberu daní je aj problémom sankcií a ich vykonateľnosti.  V tomto smere znejú aj odporúčania OECD, ktorá konštatuje, že ide o veľmi vážny problém. „Zvýšenie  výberu DPH na priemernú úroveň EÚ by Slovensku mohlo podľa prepočtu MF SR, zvýšiť výnos tejto dane až o 1,6  % HDP, čo predstavuje 1,1 mld eur," tvrdí premiér.  

Slovensko sprísňuje registráciu za platiteľa DPH pre rizikové subjekty, tie ktoré v súčasnosti alebo v minulosti vlastnili firmy, s nedoplatkami na DPH. Bude tiež existovať možnosť rizikové subjekty z registra vylúčiť.

Ako rizikové sa bude viac monitorovať dovážanie ojazdených vozidiel zo zahraničia a obmedzí sa možnosti založiť s.r.o. osobou s daňovými nedoplatkami. Súhlas správcu dane bude potrebný aj v prípade prevodu väčšinového obchodného podielu.

Sankcie v trestnom práve sú „drakonické, len už teraz treba niekoho chytiť a dať do väzenia“, konštatuje Fico.

Treba však podľa neho vnímať aj potreby daňovníka. Daňový systém by mal byť prehľadný, aby nenabádal k špekuláciám a nesmie nikoho zvýhodňovať.

Avizuje katalóg služieb, ktoré budú daňové úrady a colná správa poskytovať daňovému subjektu na jeho požiadanie. Ich výpočet sa má meniť s vedecko-technickým vývojom spoločnosti.

Premiér otvoril aj otázku daňových rajov. V rámci únie považuje za problematický Cyprus, kde „stále kladieme ako podmienku pomoci krajine, aby zverejnila, kto je „beneficiary owner“ spoločností, ktoré sú tam registrované".

Z Cypru sa spoločnosti často ďalej presúvajú do Belize, na Maldivy a Bahamy. Pred 5 rokmi prenieslo zo Slovenska zdaňovacie miesto do daňových rajov asi 800 subjektov, pred troma rokmi 2600 subjektov, v minulom roku 3800 subjektov, dnes je to už 4200 subjektov. Z hľadiska výberu daní mali krajinu pripraviť o viac ako 1,5 mld eur.