Prepad akciových trhov

Zdroj: www.creativecommons.org, Hattie Page

Napriek snahám vlád o upokojenie situácie prebehla globálnymi akciovými trhmi vlna rýchlych predajov, ktorá stlačila ceny akcií prudko nadol.

Vlna zasiahla aj Európu. Európske cenné papiere strácali na hodnote bez ohľadu na víkendové vyhlásenia lídrov o koordinovanej odpovedi na krízu. FTSE Eurofirst 300 index zažil svoj tretí najhorší deň v histórii, keď klesol o 7,75%, londýnsky FTSE 100 zažil najhlbší prepad v rámci jedného dňa a druhý najhorší deň  prežil aj francúzsky CAC 40.

Zlé chvíle priniesol pondelok aj pre rýchlo rastúce ekonomiky. MSCI Emerging Markets Index sa prepadol o 11%, čo je najhorší denný výsledok od roku 1987. V niektorých dôležitých ekonomikách sa prestalo s akciami obchodovať úplne – v Rusku po tom, ako sa ceny prepadli o 19%, v Brazílii po prepade o 15%. Prezident Svetovej banky Robert Zoellick podľa Financial Times varoval, že kríza v Európe a USA môže byť „bodom zlomu“ pre mnohé rozvojové krajiny – klesajúci export a zhoršujúci sa prístup k úverom vyvolávajú sériu bankrotov a napätie v bankovom sektore.

Latinskoamerické trhy s cennými papiermi zažili najhorší deň od ruskej krízy v roku 1998. Hodnota cenných papierov sa prepadla aj v Japonsku a na iných ázijských trhoch.