Prieskum: Rozpad eurozóny očakáva menej investorov

Autor: Ambro, Portfolio: http://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=1499

Podľa decembrového prieskumu výskumnej skupiny Sentix medzi 778 investormi odchod jedného alebo viacerých štátov z eurozóny v najbližších 12 mesiacoch očakáva štvrtina z nich (25 %). V novembri to pritom bolo 32,7 %.

Na začiatku merania indexu rozpadu eurozóny v júni 2012 to bolo dokonca 73,3 %. Najčastejšie sa v tomto kontexte spomínalo a stále spomína Grécko.

Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi však na jeseň avizoval plán podmieneného nákupu dlhopisov (EurActiv, 06/09/2012) a nemecká kancelárka Angela Merkelová prvýkrát od začiatku dlhovej krízy navštívila Atény (EurActiv, 10/10/2012). Investori to pochopili ako znaky záväzku udržať krajinu v eurozóne.

Nepokoj na finančných trhoch zmiernil aj decembrový viac-menej úspešný spätný odkup gréckych dlhopisov (EurActiv, 19/12/2012). Niektorí politici, napríklad nemecký minister financií Wolfgang Schäuble sú preto presvedčení, že tá najhoršia časť krízy sa už skončila.

Grécko však naďalej podľa investorov ostáva najpravdepodobnejšou krajinou, ktorá z eurozóny možno bude musieť tento rok odísť. Takzvaný „Grexit“ v nadchádzajúcich 12 mesiacoch očakáva 22,5 % respondentov. V porovnaní s novembrom však ide o pokles o 7,5 bodu a ide o najnižšiu úroveň od júna minulého roka, keď sa index začal merať.

Klesajúcu tendenciu má aj v prípade ďalších periférnych štátov – Portugalska (2,5 %) a Španielska (2,1 %). V prípade Talianska však mierne stúpol na 2 %.

Zhoršila sa aj pozícia Cypru, ktorý je v rebríčku pravdepodobnosti odchodu z eurozóny na druhom mieste, pričom index v prípade ostrova v decembri dosiahol 9,6 %.

V prvej päťke kandidátov na opustenie spoločnej meny sa však umiestnilo aj Fínsko na treťom mieste s 3,3 % a Nemecko s 2,1 % na piatej pozícii. „Niektorým investorom sa ich ekonomiky zdajú príliš silné pre zvyšok eurozóny,“ uvádza v zdôvodnení Sentix.  

(EurActiv/Reuters)