Vláda priznala starú vec: Euro nie je isté


Krátka správa

Slovensko nemá zaručené, že Európska komisia odsúhlasí jeho vstup do eurozóny. Vláda chce preto začať intenzívne lobovať v bruselských štruktúrach s cieľom presvedčiť kompetentných predstaviteľov, že vývoj slovenskej ekonomiky je dôveryhodný. Vyplýva to z materiálu ministerstva zahraničných vecí, ktorý schválila vláda. Šéf diplomacie však vylúčil, že by tým rezort priznal akékoľvek znepokojenie Bruselu nad vývojom na Slovensku. Guvernér NBS Ivan Šramko zdôraznil, že ide o čisto preventívnu akciu s cieľom posilniť dôveryhodné vnímanie Slovenska a jeho vývoja. „Tento materiál má ambíciu aktivizovať všetky zložky, ktoré sa na tomto zúčastňujú tak, aby spoločný cieľ bol splnený“

Skutočnosť, že Slovensko nemá euro isté nie je nová informácia. Otáznik nad konečným rozhodnutím vyslovil už júli európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia počas tlačovej konferencie v Bratislave. „Vstup koruny do eurozóny je možný, ale zatiaľ nemôžme predbiehať. Rozhodnutie padne až na jar 2008.“ Dodal, že komisia bude analyzovať situáciu najmä z hľadiska udržateľnosti dosiahnutých kritérií. Na tento aspekt sa chce zamerať aj slovenský lobing. Bola to práve spochybnená udržateľnosť spolu s tesne prekročenou hranicou inflácie, ktorá zmarila minulý rok sľubné nádeje Litvy prijať euro už koncom roku 2006. Slovenská inflácia bola v júli za referenčnou hranicou, ktorá je 2,8 % a stále tak zaostáva o 0,2 percentuálneho bodu. „Treba posúdiť, či sa tento rozdiel napokon otočí. Druhým faktorom však je, či bude úroveň inflácie pod referenčnou hodnotou udržateľná,“ zdôraznil Almunia v Bratislave.

Podľa analytikov slovenskú infláciu v súčasnosti brzdí najmä silnejúca koruna, ktorá tlačí ceny dovážaných tovarov dole. Prijatím eura sa tento vankúš stratí a experti očakávajú infláciu do 4 %. Tento scenár potvrdzuje aj vývoj v Slovinsku. Rizikovým kritériom z hľadiska udržateľnosti je pre Slovensko aj deficit verejných financií. Jednou z najvýraznejších mín je v tomto smere nevyrovnaný rozpočet Sociálnej poisťovne. Vláda sa snaží riešiť problém návrhmi na zdobrovoľnenie II. dôchodkového pilieru, čím by sa zvýšili príjmy SP. Bez koncepčného riešenia je však takýto postup z dlhodobého hľadiska neudržateľný a analytici upozorňujú na bumerangový efekt v horizonte 5 – 10 rokov.

V rozhodnutiach Európskej komisie je prítomný aj politický aspekt. Členské štáty často využívajú lobing práve na ovplyvnenie tejto „netechnickej“ stránky posudzovania. Rezort zahraničných vecí plánuje pracovné cesty premiéra Roberta Fica do členských štátov eurozóny, ako aj neformálne rokovania ministrov zahraničných vecí.