Problémy s čínskym dovozom budú narastať

Zdroj: vladimix, www.creativecommons.org

Krátka správa:

Pre obchodovanie Európskej únie je Čína najväčší partner a najväčší problém. Podľa údajov Európskeho systému rýchleho varovania pred nebezpečnými produktami RAPEX z roku 2006 tvoria čínske produkty takmer polovicu všetkých nebezpečných tovarov v EÚ. Štatisticky ide najmä o:

  • hračky (24%)
  • elektrické zariadenia (19%)
  • motorové prostriedky (14%)

Najvážnejšia situácia je pri hračkách. Zo všetkých negatívnych zistení bolo až 80% z Číny. Európsky komisár pre obchod Peter Mandelson sa v Pekingu zúčastňuje Sino-EÚ summitu. Pri tejto príležitosti vyhlásil, že vývoj situácie s nebezpečným čínskym tovarom by sa mal tento rok ešte zhoršiť. “Spotrebiteľská dôvera v čínsky tovar by mala byť pre Čínu priorita, ak si chce zachovať objem exportu z minulých rokov,” cituje Mandelsona portál EUbusiness.

Objem čínskeho dovozu do EÚ je skutočne masívny. V roku 2006 predstavoval 191 mld. eúr, čo je viac ako ročný rozpočet únie. Zároveň má narastajúcu tendenciu – v prvom kvartáli 2007 vzrástol o 25,7%. Čínska obchodná bilancia s EÚ je prebytková o 128 mld. eúr.

Peter Mandelson zdôraznil, že problém je priamo spätý s čínskym businessom napodobenín značkových tovarov. Ak si kúpite falošný tovar Addidas, Puma, Louis Vuitton, Versace… máte 80% šancu, že pochádzajú z Číny. Čierny trh nerešpektuje normy, preto “Čína nikdy nedokáže dostatočne bojovať s problémom bezpečnosti tovarov, pokiaľ sa nevyrieši masívny prílev napodobenín,” vyhlásil v Pekingu Mandelson.

Čína sa oficiálne snaží problémy riešiť. Peking podpísal s Európskou komisiou memorandum o spolupráci a výmene informácií s cieľom zvýšiť bezpečnostné štandardy čínskeho tovaru. Podobná dohoda existuje aj s Asociáciou čínskych výrobcov hračiek.

Diskutujte: Predstavuje Čína hrozbu pre ekonomiku EÚ?