Protekcionizmus: Topolánek a Sarkozy si to vysvetlia na minisummite

FOTO TASR/AP/Kirsty Wigglesworth

Český premiér Morek Topolánek dnes (9. februára) vyhlásil, že potrebu zvolať summit vyvolali „protekcionistické kroky a vyhlásenia“ niektorých lídrov EÚ, najmä francúzskeho prezidenta Sarkozyho.

Francúzsko totiž pripravuje rad opatrení na pomoc svojmu automobilovému priemyslu. mnohé z nich sú vnímané ako diskriminačné proti iným členským krajinám. Sarkozy napríklad žiadal návrat výroby zo strednej Európy a iných krajín naspäť do Francúzska.

Neformálne stretnutie sa bude konať koncom februára v Prahe, pred marcovým zasadnutím Európskej rady v Bruseli. Topolánkovo rozhodnutie môže byť aj reakciou na Sarkozyho predchádzajúce výzvy, aby sa uskutočnilo mimoriadne stretnutie Ecofinu. Praha ho predtým odmietla ako zbytočné. Sarkozy kritizoval „nečinné“ České predsedníctvo.

Komisia dnes potvrdila, ž Topolánek chce organizovať neformálny summit. Iniciatívu privítala ako pozitívnu „výmenu názorov“ pred marcovou bruselskou Radou. Barroso sa stretne s českým premiérom v stredu v Bruseli.

Agende európskych inštitúcií budú minimálne dva najbližšie mesiace dominovať ekonomická kríza, vlna protekcionizmu a reforma globálneho kapitalizmu. Dnes sa o nich zameralo aj stretnutie Euroskupiny, zajtra (10. február) sa na ňom mimoriadne zúčastní aj José Manuel Barroso. Ministri financií budú mať na stole rovnakú agendu.

Komisia im dá návrhy, ako vytvoriť „zlú banku“ – čo je idea, prijímaná stále väčším počtom vlád, ako sa zbaviť toxických aktív, ktoré spôsobili krízu. „Je dôležité, aký formát bude presne zlá banka mať“, povedal hovorca komisára pre ekonomické otázky Jaquina Almuniu.

Revízia pravidiel pre finančné trhy a ekonomická kríza budú aj kľúčovým bodom agendy stretnutia krajín EÚ, ktorá patria aj do G20 (Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Británia), ktoré zvolala nemecká kancelárka Angela Merkel na 22. februára.

Skupina na vysokej úrovni, ktorej predsedá Jacques de Larosière, predstaví odporúčania pre finančný dohľad a reguláciu 25. februára. Komisia návrhy využije v dokumente, ktorý predstaví na jarnom summite. G20 sa stretne 2. apríla v Londýne a bude diskutovať o „prestavbe kapitalizmu“. Bude to tiež prvá návšteva nového amerického prezidenta Obamu v Európe.