Prvá snímka čiernej diery vznikla aj z európskych peňazí

Profesor Falcke, ktorý navrhol experiment, predstavil prvú snímku v Bruseli. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Komisia predstavila historicky prvú snímku čiernej diery, ktorú získala vďaka iniciatíve Event Horizon Telescope. Ide o globálnu vedeckú spoluprácu, na ktorej sa zúčastňujú aj vedci s finančnou podporou EÚ.

Astronómom sa podarilo prvýkrát urobiť snímku čiernej diery, ktorá sa nachádza vo vzdialenej galaxii. Zverejnili ju v stredu (10. apríla) počas šiestich tlačových konferencií v rovnakom čase.

Podľa Bruselu ide aj o úspech európskych vedcov, nakoľko je historicky prvé pozorovanie čiernej diery výsledkom rozsiahlej medzinárodnej výskumnej spolupráce v rámci programu Event Horizon Telescope (EHT). Kľúčovú úlohu zohrali totiž výskumníci financovaní z prostriedkov EÚ.

https://twitter.com/EC_AVService/status/1116006339128565761

Podľa eurokomisára Carlosa Moedasa, zodpovedného za výskum, vedu a inovácie, vďaka prínosu európskych vedcov už existencia čiernych dier „nie je len teoretickým konštruktom“.

„Tento úžasný objav dokazuje, že vďaka spolupráci s partnermi na celom svete možno dosiahnuť nemysliteľné a posúvať hranice našich poznatkov,“ uviedol komisár.

Predseda Európskej rady pre výskum (ERC), profesor Jean-Pierre Bourguignon zablahoželal vedcom, ktorí sa zaslúžili o tento objav.

„Ambiciózny prístup EÚ k financovaniu takéhoto prelomového výskumu sa opäť ukázal ako úspešný. Zároveň opodstatňuje cieľ ERC financovať výskum, ktorý síce znamená vysoké riziko, ale prináša aj vysoký zisk,“ uviedol Bourguignon.

Financie z Únie

Čierna diera je vzdialená okolo 50 miliónov svetelných rokov a nachádza sa v galaxii M87. Podľa profesora Heina Falckeho z Radboud University v Holandsku, ktorý navrhol tento experiment, je čierna diera väčšia ako celá naša slnečná sústava.

„Váži 6,5 miliardykrát viac ako Slnko. A je jednou z najťažších čiernych dier, o ktorých si myslíme, že existujú. Je to absolútne monštrum, majster v ťažkej váhe z čiernych dier vo vesmíre,” dodal profesor Falcke.

Výskumný program Horizont 2020 chce Komisia nahradiť ambicióznejším Európskym horizontom

Európska Komisia navrhuje nový sedemročný program na podporu vedy a výskumu. Vyčleniť chce na neho 100 miliárd eur. Podľa Bruselu ide o najambicióznejší grantový prgram vo vede a výskume v histórii EÚ. 

Snímka vznikla na základe dát zo siete ôsmich teleskopov z celého sveta.  Cieľom iniciatívy Event Horizon Telescope bolo zmodernizovať a prepojiť túto sieť, nakoľko sa nachádzajú v ťažko prístupných lokalitách vo veľkej nadmorskej výške – od španielskej Sierry Nevady cez sopky na Havaji a v Mexiku či pohoria v Arizone až po čilskú púšť Atacama a Antarktídu.

EÚ konkrétne finančne prispela trom vedcom, ktorí boli zodpovední za projekt, ako aj ich tímom, zapojeným do výskumu. Rovnako podporila rozvoj a modernizáciu veľkej teleskopickej infraštruktúry, ktorá je nevyhnutná pre úspech projektu.

Únia považuje snímku za ďalší úspech programu Horizont 2020, ktorý financuje výskum a inovácie. Konkrétne ide o dva projekty.

Projekt BlackHoleCam, ktorého cieľom je zachytávať, merať a skúmať čierne diery, odštartoval v roku 2014 a z Horizontu 2020 mu boli udelené prostriedky vo výške 14 miliónov eur.

Druhým je Projekt RadioNet, ktorý počas 15 rokov od založenia prepojil konzorcium 27 inštitúcií v Európe, Južnej Kórei a Južnej Afrike. EÚ na integráciu rádioteleskopov, teleskopických sietí, dátových archívov a celosvetovej európskej siete pre interferometriu s veľmi dlhou základňou investovala už 30,3 milióna eur.