Prvá „zlá banka“ možno vznikne v Nemecku

Najsilnejšia európska ekonomika neustále prijíma ďalšie opatrenia a rozširuje záchranné balíky v snahe o reštart ekonomiky, ktorá sa zmieta v recesii. Po tom, čo nemecká vláda musela pristúpiť k rozšíreniu novembrového plánu na záchranu ekonomiky, začal na  kancelárku Angelu Merkelovú vyvíjať nátlak aj bankový sektor. Októbrový záchranný balík totiž zlyhal v snahe navrátiť stabilitu bánk. Ako informuje denník Financial Times, v rámci rozšírených opatrení by v Nemecku ako v prvej krajine eurozóny mala vzniknúť „zlá banka“, ktorá by skúpila toxické aktíva.

Namiesto centrálnej banky tohto druhu, však vláda chce, aby komerčné banky vytvorili vlastné nástroje na nelikvidné vklady. Garantovať ich bude existujúci vládny záchranný fond. Keď sa banky zbavia toxických aktív, budú môcť požiadať o nový kapitál. Celá schéma spĺňa dve podmienky ministra financií Peera Steinbrücka – aby už neposkytovali bankám ďalšie finančné stimuly a že banky a nie daňoví poplatníci budú niesť všetok risk spojený s toxickými aktívami. Plán by mal byť hotový do konca marca, no ako píše FT vládni predstavitelia zatiaľ nevedia odhadnúť reakciu sektora.

Nie so všetkými opatreniami, ktoré prijíma Berlín však súhlasí Brusel. Európska komisia vo štvrtok (29. januára) vyhlásila, že musí prešetriť nový nemecký zákon o kapitálovom investovaní. Vzniklo podozrenie, že došlo k porušeniu európskych pravidiel o štátnej pomoci. Podľa Komisie navrhnuté daňové úľavy pre firmy s rizikovým a rozvojovým kapitálom zvýhodňujú jednu skupinu podnikov. Okrem toho sú pochybnosti, či navrhovaná legislatíva bude kompatibilná s európskou smernicou o riskantnom kapitále.