Putin pripravil Rusko o 38 mld. eur

Ruský premiér Vladimír Putin minulý týždeň obvinil Igor Zjuzina a jeho ťažobný koncern Mechel z cenových podvodov. Ruskému miliardárovi navyše odkázal, že mu zoženie doktora, aby „vyliečil“ chorobu, ktorá mu zabránila v účasti na minulotýždňovej konferencii (24.7.), kde padli obvinenia, informuje denník Financial Times.

Igor Jurgens, vplyvný podnikateľ, hlava Inštitútu pre súčasný rozvoj a poradca prezidenta Dmitrija Medvedeva, pokarhal Putina, že obvinenia Mechelu pripravili Rusko o 38 mld. eur: „Nie je správne ničiť vlastný trh s cennými papiermi… a zmiesť 60 mld. dolárov (38 mld.eur). Nie je to práve správna vec,“ cituje FT. Podľa neho „existuje 150 iných spôsobov ako rozhodovať o probléme so Zjuzinom bez uchýlenia sa k takým komentárom.“

Viacerí analytici sa zhodli, že cenová kauza spojená s gigantom Mechel je prvým vážnym rozkolom medzi Medvedevovym a Putinovym táborom. V posledných prezidentských voľbách v Rusku zvíťazil síce Dmitrij Medvedev, skutočnosťou však je, že za svojho nástupcu ho určil priamo Putin. Nezodpovedanou otázkou preto zostáva, kto z nich reálne uchopuje politickú moc v Rusku (EurActiv 03/03/08).

Financial Times uzatvára, že Putinove výroky možno vysvetliť niekoľkými rôznymi spôsobmi – môže ísť o snahu upokojiť verejnú mienku, ktorá vníma nástup Medvedeva do funkcie ako obdobie vysokej inflácie a nestability na trhu. Iným vysvetlením môže byť, že Medvedev sa nezapája do riešenia konfliktov, ktoré sa ho priamo netýkajú a jedným z takých je aj obchodný spor medzi Putinom a Zjuzinom. Jurgens si však podľa FT myslí, že súčasný prezident čelí „tichej vojne“ pre jeho odhodlanie očistiť štátnu správu od korupcie.